Taylan Özgür, Beyazıt Meydanı’nda vurulduğu yerde anıldı

1968 kuşağı öğrenci gençlik hareketinin öncülerinden Taylan Özgür, polis kurşunuyla vurulduğu Beyazıt Meydanı’nda anıldı.

23 Eylül 2019 10:54
Paylaş

Devrimci gençlik önderlerinden Taylan Özgür, ailesi ve yakınları tarafından polis kurşunuyla vurulduğu Beyazıt Meydanı’nda anıldı. Anmada Taylan Özgür’ün adını taşıyan 8.5 aylık Taylan bebekle 43 yaşındaki Taylan Bekin de yer aldı. Eski CHP Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt de anmaya katıldı.

Anmada konuşan Taylan Özgür’ün ablası Hale Özgür Kıyıcı, kardeşinin polis kurşunuyla öldürüldüğüne, ama failin cezalandırılmadığına dikkat çekerek “Nasıl Victor Jara’nın katilleri bulunduysa kardeşimin katilinin de bulunacağına inanıyorum” dedi. Bir paşanın televizyon programında “Genç üstteğmenlerin eline silah verip adam öldürttük ve onların komando kampında eğitimlerine izin verdik” dediğini hatırlatan Hale Özgür, “Nasıl İtalya’da, İspanya’da derin devlet çözüldüyse burada da çözülecek, inanıyorum” diye vurguladı.

"ANNELERİN ACILARI AYRIŞTIRILMASIN"

Taylan Özgür’ün Türkiye’de 20 bine ulaşan faili meçhul cinayetlerden birisi olduğunu hatırlatan Hale Özgür Kıyıcı, “Hepsi benim için Taylan kadar değerli. Diyarbakır’daki anneler de Cumartesi Anneleri de çok önemli benim için” diye konuştu.

Taylan Özgür’ün öldürülmesinin üzerinden 50 yıl geçtiğini belirten Hande Özgür, “Demokrasi için bir adım istiyorum. Cumartesi Anneleri’nin yerini, Galatasaray Meydanı’nı bize geri versinler” dedi. Diyarbakır’daki annelerle Cumartesi Anneleri’nin acılarının ayrıştırılmaması gerektiğini vurgulayan Hande Özgür, “Annelerin acıları üzerinden kirli siyaset yapılmasın” diye sözlerini bitirdi.

Kadir Gökmen Öğüt ise, Taylan Özgür’ün katledilmesiyle, komünizmle mücadele derneklerinin ilişkisine dikkat çekti ve “Onlara karşı mücadelemiz sürüyor. Güzel günler yakındır” diye konuştu.

"DENİZ GEZMİŞ İLE TAYLAN ÖZGÜR’Ü ANA RAHMİNDE BULUŞTURDUM"

8.5 aylık Taylan bebeğin annesi Deniz Kılıçalkan, kendisinin adının Deniz Gezmiş’ten geldiğine dikkat çekti ve “Onlar Taylan Özgür ile Deniz Gezmiş’in mezarlarının yan yana olmasına izin vermediler ama ben ikisini ana rahminde buluşturdum” diye konuştu.

Taylan Bekin ise, Taylan ismini her yaştan insanın taşıdığına işaret etti ve “Onu öldürenlerin isimlerini kimse hatırlamıyor. Annelerin taleplerinin karşılanması gerekir” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Reuters: Hükümet bankaların batık kredileri üstlenmesini istiyor

SONRAKİ HABER

Dünya Turu ­| Meksika: Kadın cinayeti sergisi ya da halk şiddete nasıl alışır?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...