23 Eylül 2019 10:57

Reuters: Hükümet bankaların batık kredileri üstlenmesini istiyor

Hükümetin 8 milyar dolar batık krediyi üstlenmeleri için bankaları zorladığı iddia edildi.

Görsel: Pixabay

Paylaş

Reuters, Türkiye’de hükümetin bankaları 8 milyar dolar batık krediyi üstlenmeleri için zorladığını iddia etti. Reuters iddiasını üst düzey hükümet, banka ve şirket yetkililerine dayandırdı. Batık kredileri üstlenmeleri ve ekonomiyi toparlamak için kredi musluklarının açılması için Türkiye’de faaliyet gösteren özel bankaların zorlandığını ileri sürdü.

Hükümetin bu yaklaşımı 2018 yılı döviz krizinin ardından gerçekleşen ‘en saldırgan hamle’ olarak nitelendirilirken, bankalarla yapılan görüşmelerde hükümetin istediği sonucu alamadığı ve Ankara’nın sabrının kalmadığı da ifade edildi.

‘MERKEZ BANKASI YÖNTEM GÖSTERİYOR’

Merkez Bankasının diğer banka üst düzey yetkilileriyle son dönemde yaptığı görüşmelerde bu konuyu gündeme getirip batık kredilerin nasıl üstlenileceği konusundaki tavsiyelerini yaptığı bildirildi.Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gelecek yıl büyüme hedefinin yüzde 5’e çıkartılması hedefini yerine getirmek amacıyla hükümetin bankaların daha fazla kredi vermelerini sağlama adına bu girişimin yapıldığı belirtilirken, banka temsilcilerini ise kayıplarına karşı kalkan olması konusunda Maliye Bakanlığından daha fazla destek isteği kaydedildi.

5 kaynakla görüşmeler yapıldığı söylenen haberde, hükümetin bankalardan son bir kez ‘borçla başa çıkmalarını’ istediği ve görüşmelerde ilerleme kaydedilememesinden ötürü ‘Ankara’nın sabrı kalmadığı’ belirtildi.

MODDY’S: BANKALAR KÂRININ AZALACAĞINI DÜŞÜNÜYOR

Moody’s, BDDK’nin bankaların takip hesabına aktarması gereken kredilerle ilgili açıklamasının Türkiye bankaları üzerindeki baskıyı artıracağını öne sürdü.Moody’s, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK), takip hesaplarına aktarılması gereken 46 milyar liralık krediler için zarar karşılığı ayrılması yönünde bankalara bildirimde bulunmasını değerlendirdi.Kredi derecelendirme kuruluşu, sorunlu kredilerin yeniden sınıflandırılmasının bankalar için kârlılığı azaltacak varlık riskinin arttığını ortaya koyduğundan negatif olduğunu belirtti. (EKONOMİ SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İzmir Temsilcimiz Özer Akdemir ifadeye çağrıldı

SONRAKİ HABER

İran ve Irak arasında Haşdi Şabi'yi kim yönetecek çekişmesi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...