23 Eylül 2019 10:39
Son Güncellenme Tarihi: 24 Eylül 2019 13:45

Diyarbakır'da Kur'an kursunda 46 çocuk yemekten zehirlendi

Diyarbakır'da Kur'an kursunda yemek zehirlenmesinden dolayı 46 çocuk zehirlendi. Tedavisi tamamlanan 37 çocuk taburcu edilirken; çocukların emniyet ifadesi dikkat çekti.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Diyarbakır merkez Bağlar ilçesi Ali İhsan Çelebi Eser Erkek Yatılı Kur'an kursunda eğitim gören 40 öğrenci sabah kahvaltısında tükettikleri yiyecekten dolayı zehirlendi. Bağlar İlçe Müftülüğüne bağlı Kur'an Kursunda, sabah kahvaltısında tüketilen zeytin ve peynirden zehirlenen çocuklar, Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındı.

ZEHİRLENEN ÇOCUKLAR ŞİKAYETÇİ OLMADI

Yemekten zehirlendikleri düşünülen 46 çocuktan 37'si taburcu edildi. 9 çocuğun tedavisi sürerken, Çocuk Şubede ifade veren çocukların tamamı aynı ifadeyi verdi, yetkililerden şikâyetçi olmadı.

Taburcu edilen çocuklar daha sonra Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Bürosuna götürülerek ifadeleri alındı. Avukatlar eşliğinde çocukların ifadeleri alınırken, ifade işlemleri sırasında çocukların aileleri, pedagog ve psikolog bulundurulmadı.

Çocukların tamamı verdikleri ifadede isim ve yaşları haricinde kelimesi kelimesine aynı beyanda bulunmaları dikkat çekti. Çocuklar ifadelerinde, kurs yetkililerinden şikâyetçi olmadı.

İfadesi alınan çocuklar şu beyanda bulundu:

“Yurttaki diğer öğrencilerle kahvaltı yapmak için yemekhaneye gittim. Kahvaltıda reçel, beyaz peynir ve siyah zeytin vardı. Ben kahvaltıdan çıktıktan sonra saat 09.20 civarı mescidin yanındaki çeşmeden su içtikten sonra karnım ağrımaya, başım dönmeye ve midem bulanmaya başladı. Daha sonra da kustum. Yurtta kalan bazı çocuklarda da aynı belirtilerin görülmesi üzerine yurt görevlileri beni ve diğer çocukları yurttan alıp Dağkapı Çocuk Hastanesi'ne diğerlerini de çeşitli hastanelere götürdüler. Hastanede tedavimin yapılmasından sonra da ifademin alınması için yurttaki hocalarımla birlikte Çocuk Şube Müdürlüğüne geldim. Zehirlenmem ile ilgili olarak hiç kimseden şikayetim yoktur. İşlemlerimin bitiminden sonra yatılı olarak kaldığım devlet yurduna teslim edilmek istiyorum. Başka diyeceğim yoktur.”

SON KULLANMA TARİHİ GEÇEN REÇEL İNCELENMEDİ

Zehirlenen 9 çocuğun hastanelerdeki tedavisi devam ederken 46 çocuğun zehirlenmesine neden olduğu düşünülen su ve peynirden alınan numuneleri incelenmeye alındı. Çocukların kahvaltıda verilen reçelin son kullanma tarihinin geçtiği konusunda yetkilileri uyardığı yetkililerin ise “bir şey olmayacağını” söylediği iddiası görmezden gelinerek, reçelin incelenmesine dair herhangi bir işlem yapılmadı. (Diyarbakır/MA)

 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Sağlık Bakanlığı Antep İl Müdürlüğü Antep'teki bebek ölümlerini gizledi

SONRAKİ HABER

İzmir Temsilcimiz Özer Akdemir ifadeye çağrıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...