23 Eylül 2019 08:06
Son Güncellenme Tarihi: 23 Eylül 2019 16:26

Musevi'den, Aramco saldırısından İran'ı sorumlu tutan İngiltere'ye yanıt

İran, İngiltere Başbakanı Boris Johnson'un "İngiltere Aramco saldırılarında sorumluluğu çok yüksek bir ihtimal derecesiyle İran’a yüklüyor" açıklamasına yanıt verdi.

Fotoğraf: johnhemming / Flickr (CC-BY-SA 2.0)

Paylaş

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Suudi Arabista'da bulunan petrol şirketi Aramco'ya yönelik saldırılarıda sorumluluğun “çok yüksek bir ihtimalle” İran'a ait olduğunu düşündüklerini açıkladı. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi Johnson'ın sözlerine "İngiltere İran'a karşı çaba göstermek yerine Suudi Arabistan'a silah satışına son vermeli" yanıtı verdi.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na katılmak üzere ABD'ye hareket etmeden önce gazetecilere açıklamalarda bulunan İngiltere Başbakanı Boris Johnson, “İngiltere Aramco saldırılarında sorumluluğu çok yüksek bir ihtimal derecesiyle İran'a yüklüyor. Gerçekten de İran'ın sorumlu olmasının kuvvetle muhtemel olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Johnson, “Zorluk, buna karşı küresel bir tepkiyi nasıl örgütleyeceğimizde. Amerikalı ve Avrupalı dostlarımızla, Körfez'de gerilimi düşürecek bir tepkiyi nasıl oluşturacağımız konusunda çalışacağız” diye konuştu. İngiltere'nin askeri bir müdahaleye katılıp katılmayacağının sorulması üzerine de Johnson, şunları söyledi: “Ne tür eyleme geçebileceğimize gelince, Amerikalıların Suudi Arabistan'ı savunmaya dönük teklifleri olduğunu görüyorsunuz. Bunu yakından izleyeceğiz. Amerikalıların veya Suudilerin bizden bir rol üstlenmemizi istemesi halinde, nasıl faydalı olabileceğimizi değerlendireceğiz. İstenmesi halinde bütün seçenekleri değerlendireceğiz. Bu tam olarak hangi planın olacağına bağlı olacak.”

İRAN: İNGİLTERE SUUDİ ARABİSTAN'A ÖLÜMCÜL SİLAH SATIŞINA SON VERMELİ

Johnson'ın saldırı ile ilgili İran'ı suçlayan açıklamalarına İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi'den yanıt geldi. İran Dışişleri Bakanlığı sitesinde yayımlanan yazılı açıklamada, "İngiltere hükümeti, İran'a karşı faydasız çabalar yerine Suudi Arabistan'a ölümcül silah satışına son vermelidir" diyen Musevi "İngiltere bu şekilde kendini Yemen halkına karşı işlenen cinayet suçlamalarından kurtarabilir" ifadelerini kullandı.

ARAMCO’YA SALDIRI

Suudi Arabistan'ın milli petrol şirketi Saudi Aramco'ya ait iki tesiste, geçen hafta silahlı insansız hava araçlarıyla (SİHA) düzenlenen saldırı sonucu yangın çıktığı açıklanmıştı. Husiler, ölen ya da yaralananın olmadığı saldırıyı üstlenmişti.

Saldırının ardında İran'ın olduğunu öne süren ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, geçen çarşamba günü Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a giderken yaptığı açıklamada, bir kez daha petrol tesislerinin vurulmasından İran'ı sorumlu tutmuş ve saldırıyı ilk kez “savaş nedeni” sözleriyle tanımlamıştı.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ise Pompeo'yu, ABD Başkanı Donald Trump'ı İran'a karşı bir savaşa sürüklemek için aldatmaya çalışmakla suçlamış ve İran'ın saldırıyla ilgisi olmadığını söylemişti.

Trump, ABD'nin savaşa hiç olmadığı kadar hazır olduğunu ancak savaşın en son seçenek olacağını belirtmişti. (AA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Demirtaş ve Yüksekdağ, şüphelisi olmadığı dosyadan tutuklandı

SONRAKİ HABER

Kenya'da okul dersliği çöktü: 7 öğrenci ölü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...