22 Eylül 2019 16:16
Son Güncellenme Tarihi: 23 Eylül 2019 15:16

İran, İngiltere'ye ait petrol tankerini serbest bıraktı

İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii, 65 gündür alıkonulan İngiltere'ye ait petrol tankerinin idari işlemlerinin tamamlandığını ve tankerin yoluna devam edebileceğini açıkladı.


Fotoğraf: DHA (Arşiv)

Paylaş

Hürmüzgan Eyaleti Denizcilik ve Liman İşletmeleri Genel Müdürü Murad Afifipur'un, İran'ın 19 Temmuz'da alıkoyduğu İngiltere'ye ait petrol tankerini yakın zamanda serbest bırakacağını açıklamasının ardından İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii, "İdari işlemleri de tamamlandı ve tanker yoluna devam edebilir" dedi.

İran resmi haber ajansı IRNA'ya göre İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii, düzenlediği haftalık basın toplantısında, Tahran yönetimi tarafından alıkonulan İngiltere'ye ait "Stena Impero" adlı petrol tankerinin yoluna devam edebileceğini söyledi.

Hürmüzgan Eyaleti Denizcilik ve Liman İşletmeleri Genel Müdürü Murad Afifipur'un, dün (22 Eylül), İngiltere'ye ait petrol tankerinin yakın zamanda serbest kalacağı yönündeki açıklamasını hatırlatan Rebii, şunları kaydetti: "Denizcilik ve Liman İşletmelerinin açıkladığı gibi petrol tankerinin serbest kalması için hukuki işlemler tamamlandı. Dostluk göstergesi olarak petrol tankerinin gerçekleştirdiği ihlal görmezden geliniyor ve serbest kalması için gereken şartlar sağlanıyor. İdari işlemleri de tamamlandı ve tanker yoluna devam edebilir."

NE OLMUŞTU?

İngiltere'ye bağlı Cebelitarık Özerk Yönetimi, 4 Temmuz'da, Suriye'ye yönelik ambargoları ihlal ettiğini öne sürerek İran tankerini alıkoymuştu. İranlı yetkililer, tankerin bırakılmasını, aksi halde misillemede bulunacaklarını açıklamıştı. İran Devrim Muhafızları Ordusu, 19 Temmuz'da İngiltere bandıralı "Steno Impero" adlı petrol tankerini, Hürmüz Boğazı'ndan geçişi sırasında "denizcilik kurallarına riayet etmediği" gerekçesiyle alıkoyduğunu duyurmuştu. Cebelitarık Yüksek Mahkemesi, İran tankerini 15 Ağustos'ta serbest bırakma kararı almıştı. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İstanbul'da kadınlar İran'da Seher Hüdayari için sahaya çıktı

SONRAKİ HABER

Dünya Turu ­| Meksika: Kadın cinayeti sergisi ya da halk şiddete nasıl alışır?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...