22 Eylül 2019 12:08

‘Mülteciler darbedilip zorla Türkiye'ye gönderildi’

Yunanistanlı askerlerce darbedildikten sonra Türkiye'ye zorla gönderildiklerini öne süren Pakistan uyruklu 2 mülteci hastaneye kaldırıldı.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Edirne’de 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığına bağlı Hudut Birliği askerleri, Saçlımüsellim köyü askeri yasak bölgesinde darbedilmiş ve bitkin halde Pakistan uyruklu 2 mülteci buldu. Yunanistan'a geçmeleri sonrası kendilerini yakalayan Yunan askerinin copla dövdüğünü ve Meriç Nehri üzerinden zorla Türkiye'ye gönderildiklerini söyleyen mülteciler, Uzunköprü Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Mültecilerden Ali Rıza (42), yaptığı açıklamada, Yunanistan'a geçmeleri sonrası Yunan askerinin kendilerini yakaladığını, önce bir kampa götürüp daha sonra döverek zorla Meriç Nehri'nde bir bota bindirip Türkiye'ye gönderdiklerini ileri sürdü. Ayak, diz ve vücutlarındaki darplar nedeniyle tedavi altına alınan Pakistanlı mültecilerin tedavileri sürüyor. “Geri itme/push back” olarak da adlandırılan uygulamanın, son aylarda Yunanistan tarafından sıkça uygulandığı biliniyor. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Makinistlerin yıpranma payını mevzuat değil, AKP kaldırdı

SONRAKİ HABER

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu “Askeri çözüm yok” dedi, operasyonu gerekçelendirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa