22 Eylül 2019 08:09

Finlandiya’da namaza izin vermeyen şeflere ayrımcılık nedeniyle ceza verildi

Helsinki’de mahkeme, iş saatlerinde namaz kılınmasına izin verilmemesini ayrımcılık olarak değerlendirdi ve namazı engelleyen şeflere ceza verdi.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de mahkeme, çalışma saatleri içinde bir çalışanın namaz kılmasına izin vermeyen işyerinin genel müdürü ve personel sorumlusunu ayrımcılık yapmaktan suçlu bularak para cezasına çarptırdı.

Bir inşaat mühendisi, 2016 yılının aralık ayında Helsinki İl Genel Meclisinin sorumluluğu altındaki ATT inşaat şirketine iş başvurusu yaptı. İş görüşmesinde Müslüman olduğunu ve dini vecibelerini yerine getirebilmek için günde 5 dakika ve cuma günleri bir saat ücretsiz izin talebinde bulundu. Bir ay sonra kendisine işe alınmadığı iletildi.

Mühendis, dini inançlarından dolayı ayrımcılığa uğradığını belirterek şirket aleyhinde dava açtı. Geçtiğimiz hafta yapılan duruşmada Helsinki İlk Mahkemesi, işverenin çalışanların dini vecibelerini yerine getirmesi için sorumluluğu olmamasına rağmen, mühendisin taleplerini yemek molasında karşılayabileceği değerlendirmesini yaptı.

Mahkeme mühendisin işe alınmasını engelleyen genel müdürü iş yaşamında ayrımcılık ve görevi ihmal suçlarından 1800 avro, personel sorumlusunu da ayrımcılık yapılmasına yardım etme suçundan 760 avro para cezasına çarptırdı. 4 bin 364 kron 80 sent mahkeme masrafının faiziyle birlikte şef ve personel sorumlusu tarafından ödenmesi kararlaştırıldı. (Helsinki/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Helsinki stadyum inşaatında mülteci işçiler düşük ücrete çalıştırılmış!

SONRAKİ HABER

Hanau'da ırkçı saldırının kurbanları için cenaze töreni

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...