22 Eylül 2019 03:50

CHP Enerji Komisyonu Başkanı: Doğalgaza yeni zam sürpriz olmaz

Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığının arttığına dikkat çeken CHP Enerji Komisyonu Başkanı Necdet Pamir, doğalgaza yeni bir zam yapılabileceğini söyledi.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

CHP Enerji Komisyonu Başkanı Necdet Pamir, doğalgaza yakın zamanda yeni bir zam yapılabileceği iddiasında bulundu. “AKP iktidara geldiğinde, Türkiye'nin enerji tüketiminde dışa bağımlılığı yüzde 68'di” diyen Pamir, geçen süre içerisinde bağımlılık oranının arttığını ifade etti:

“2017 yılında yüzde 76 olmuş. Yani azalmamış, artmış. AKP iktidarında enerji tüketimi de yüzde 89 artarken, yerli üretim sadece yüzde 45 artmış. Yani arada yüzde 54 fark var, demek ki o farkı bir yerden satın alıyoruz. İthalat rakamları gösteriyor zaten; 2002 yılında 57 milyon ton petrol eşdeğeri olan toplam enerji ithalatı, 2017'de 124 milyon ton petrol eşdeğeri olmuş. Yani yüzde 118 artmış. Elektrik üretiminde de durum benzer.”

‘BOTAŞ ZARAR EDİYOR, YENİ ZAMLAR SÜRPRİZ OLMAZ’

2017 Aralık'tan bugüne konutlarda kullanılan doğalgaza toplamda yüzde 64 zam yapıldığını kaydeden CHP Enerji Komisyonu Başkanı, sadece 2019'da bu oranın yüzde 41 olduğuna dikkat çekti.

“BOTAŞ, konutlara olduğu gibi sanayicilere de sübvanse ederek satıyor doğalgazı aslında” diyen Pamir, “Ne yazık ki yakın bir gelecekte yeni zamların yapılması sürpriz olmaz. BOTAŞ zarar ediyor. Sübvansiyon ise yine halkın kesesinden yapılıyor” öngörüsünde bulunuyor. (EKONOMİ SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Demirtaş’ın tutuklandığı duruşmadaki savunması: Korkarak boyun eğecek biri değilim

SONRAKİ HABER

Libya'da ateşkes görüşmeleri askıya alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...