22 Eylül 2019 03:35
Son Güncellenme Tarihi: 22 Eylül 2019 13:38

Demirtaş’ın tutuklandığı duruşmadaki savunması: Korkarak boyun eğecek biri değilim

HDP Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutuklandığı davada yaptığı savunma ortaya çıktı.

Fotoğraf: HDP

Paylaş

HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Figen Yüksekdağ’la yargılandığı Ankara Sulh Ceza Hakimliği’ndeki duruşmadaki savunmasında mahkeme heyetine tepki gösterdi. Demirtaş, bir gün müdahil sıralarında oturacağını söyleyerek, “Bana yapılanları ve kimlerin yaptığını isim isim, tarih tarih, tarafsız bir yargıç heyetine mutlaka anlatacağım” ifadelerini kullandı.

‘ADALETSİZLİĞE SESSİZ KALACAK BİRİ DEĞİLİM’

Demirtaş yaptığı savunmada ‘adaletin tecelli edeceğine’ inandığını söyledi. “Adaletin bir gün hukuk eliyle ve hukukun üstünlüğüyle tecelli edeceğine inanarak hapishaneden de demokrasi mücadelemi sürdürmeye devam edeceğim” diyen Demirtaş şöyle konuştu: “Bunun da hem yargı hem de halk tarafından bilinmesini isterim. Ben hapishanede korkarak boyun eğecek, haksızlığa ve zulme, adaletsizliğe sessiz kalacak biri değilim. Allah’tan başka kimseden korkum yok. Şu anda hakkımda açılan davalarda, siyasi saiklerle yürütülen soruşturmalarda zaten 600 yıldan fazla hapis cezasıyla yargılanıyorum. Üç yıl önce tutuklanacağımı bile bile, yurt dışından resmi temaslarımı keserek Türkiye’ye geldim.”

‘TARİHE NOT DÜŞÜLSÜN…’

HDP’ye karşı operasyonlar yapıldığını da söyleyen Demirtaş, “HDP’nin hedefi ilk seçimde ya tek başına ya da büyük bir demokrasi ittifakıyla iktidar olmaktır. Bugün yargı ve siyasi güçler tarafından yapılan operasyonlar bunu durduramayacaktır” dedi. Demirtaş şöyle devam etti:

“Siyasi komplocular ve yargıyı ağır suçlar işlemeye zorlayanlar; usul kanununu, Anayasayı, Ceza Kanununu hiçe sayarak yargılama faaliyeti yürütenler mutlaka ve mutlaka yakın dönem demokratik Türkiyesinde bağımsız ve tarafsız hakimler huzurunda hesap verecektir. Tarihe not düşülsün diye tutanağa geçiriyorum. Ben de müdahil sıralarında olacağım ve bana yapılanları ve kimlerin yaptığını isim isim, tarih tarih, tarafsız bir yargıç heyetine mutlaka anlatacağım.  Ben şu anda hapisteyim. Eşime ve kızlarıma, tüm aileme 1.700 km uzaktayım. Ama beni Mars’ta yapılacak özel bir cezaevine de koysanız benim ruhum, önümüzdeki ilk sandıktan çıkacaktır.”

YÜKSEKDAĞ: AYNI DAVADA İKİ KEZ TUTUKLANDIM

Öte yandan HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Demirtaş ile haklarında verilen tutuklama kararına ilişkin Twitter hesabından açıklama yaptı.

Yüksekdağ’ın Twitter hesabından yapılan tweet serisinde ilk olarak “Çok heyecanlıyım hayatımda ilk defa aynı davada iki kez tutuklandım. Bu memlekette ilkler bize kısmet oluyor. Yaşanan hukuksuzluğun sadece kara mizahta karşılığı var. O da hiç güldürmüyor” denildi.

“Selahattin Demirtaş’ın tahliyesini engellemek için bütün dünyanın gözünün içine baka baka bir siyasi rezalet sergilendi. Benim ise tahliye ihtimalime bile tahammül edemediler” diye devam eden tweetler şu şekilde oldu:

“Hakkımızda nasıl alelacele yeni bir tutuklama kararı verildiyse aynı şekilde tutuklu yargılandığım ana davada da mahkeme, mütalaa hazırlığı içerisine girerek dosyayı hızlıca karara çıkarmaya çalışıyor.

Ne demeli ki bizler için nice fermanlar yazıldı yırtıldı. Kadınların ve bütün Türkiye halklarının özgürlük, demokrasi ve hukukun katli için yazılan bu Saray fermanına en ahlaki ve politik cevabı vereceğine inanıyorum.

Buradaki bütün kadın siyasetçilerin coşkulu selam ve sevgilerini iletiyorum hepinize. Yılmadık, zulme boyun eğmedik; biz her zaman böyle kazandık.

Kimse yüzünü, dirayetini düşürmesin. Emin olun onlar kaybedecek. Zulme karşı insanlık onurunu ve özgürlüklerini savunanlar kazanacak.”

YÜKSEKDAĞ'IN AVUKATLARI: ÖZGÜRLÜK İSTEMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Öte yandan Yüksekdağ’ın avukatları tutuklu yargılanma kararı vermesine ilişkin açıklama yaptı. Avukatların yazılı açıklamasında “Tutuklama kararıyla tahliye edilmesi beklenen Demirtaş’ın tahliyesinin önüne geçilmiş, Yüksekdağ hakkında ise 27 Eylül’de görülecek duruşmada tahliye kararı verilmesi ihtimaline karşı bir önlem alınmıştır. Yüksekdağ henüz savunmaları tamamlamadan, usulü işlemlerin birçoğu henüz yerine getirilmeden iddia makamından mütalaasını sunmasını talep etmiştir. Ankara 16'ncı Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin asıl amacı dosyayı bir an önce usule ve yasalara uymayı dahi dikkate almadan bitirmektir. 27 Eylül günü görülecek duruşmada HDP önceki dönem eş başkanlarına karşı 20 Eylül günü başlatılan yeni komplo sürecine karşı mahkeme salonunda özgürlüklerini talep etmeye devam edeceğiz” denildi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Aliağa Emek ve Barış Şenlikleri'nde emek mücadelesi öne çıktı

SONRAKİ HABER

Ölüm orucunda olan Mustafa Koçak'ın ailesine gözaltı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...