21 Eylül 2019 16:49

Eğitim Sen’den üyelikleri askıya alınan kişiler ile ilgili açıklama

Eğitim Sen MYK, 12 kişinin üyeliklerinin askıya alındığı Disiplin Kurulu kararı ile ilgili açıklama yaptı, Hatay Şube Yönetimine kayyum getirileceğine yönelik söylemleri yalanladı.

Eğitim Sen logosu

Paylaş

Eğitim Sen Merkez Yönetim Kurulu (MYK), 12 üyenin üyeliklerinin askıya alınması ve “Hatay Şube Yönetimine kayyum atanacak” iddiaları ile ilgili açıklama yayımladı. Sendika Disiplin Kurulu, Ağustos sonunda aldığı kararla çoğunluğu Hatay Şube üyesi 12 kişinin üyeliklerini askıya almıştı.

Eğitim Sen MYK’nın bugün yayımladığı açıklamada, Eğitim Sen Merkez Disiplin Kurulunun kendisine yapılan başvuru sonrasında 19 Eğitim Sen üyesi ile ilgili ocak ayında başlattığı disiplin soruşturmasının 31 Ağustos 2019 tarihinde sonuçlandığını belirtti.

Açıklamada, 12 üye ile ilgili “ilk genel kurulda üyelikten ihraç edilmesi talebiyle üyeliğin askıya alınması”; 4 üye ile ilgili “üyeliğin 6 ay süre ile geçici askıya alınması”; 3 üye ile ilgili de “kınama” cezalarının verilmesine oy birliği ile karar verildiği kaydedildi.

19 kişiye yönelik soruşturmada bu üyelerle ilgili, merkezi kararlara uymama, ayrıksı tutum alma, merkezi yöneticilere yönelik hakarete varan söylemler, onları itibarsızlaştırarak hedef gösterme gibi disiplin konularının yer aldığı öğrenildi.

Eğitim Sen MYK tarafından yapılan açıklamada, “Ancak ‘demokratik muhalefet hakkını’ kullanıyorum adı altında sendika ile ilgili her türden mesnetsiz, geçersiz, kimi zaman iftira boyutlarına ulaşmış kara propagandanın muhalefet hakkı olarak kabul edilemeyeceğini bilmek gerekir. Yapılan bir hakkın kullanımı değil sendikaya karşı faaliyettir. Sendikanın güçsüzleşmesi ve kamuoyunda itibarının zedelenmesinin hedeflendiği açık olan bu faaliyetlere karşı sendikanın kendi organlarını kullanarak, sendikayı korumaya çalışması yapılması gereken en doğal ve doğru davranıştı” denildi.

HATAY ŞUBE YÖNETİMİ DEĞİŞECEK

Üyelikleri askıya alınan kişilerden 7’si Hatay Şube Yönetim Kurulunu oluşturuyordu. Üyelik niteliklerinin askıya alınması ile bu kişilerin yöneticilik görevleri de düşmüş oldu. Üyelikleri askıya alınan Hatay şube yöneticileri, sendika merkezinin bu kararını tanımadıklarını, kararın Hatay Şube’ye kayyum atanması anlamına geleceğini açıkladı.

KAYYUM GELMEYECEK, SEÇİLEN YEDEK YÖNETİM GÖREV ALACAK

Eğitim Sen MYK ise yaptığı açıklamada “Hatay Şubeye kayyum atandı” söylemlerinin gerçek dışı olduğunu, bunu söyleyenlerin işleyiş ve ilkelerden habersizce kamuoyunu doğru olmayan pek çok bilgi ile meşgul ettiğini belirtti.

Açıklamaya göre Hatay Şube Yönetimine kayyum değil, yine aynı seçimde belirlenmiş yedek yönetim göreve gelecek.

Açıklamanın sonunda “İçerisinden geçtiğimiz bu dönemde tarihsel sorumluluklarının farkında olan bir sınıf örgütü olarak Eğitim Sen,yaşamda karşılığı olmayan, sanal ve bir yerlerde yapılandırılan tartışmaların parçası olmayacaktır. İlkeleri ve işleyişi belli olan sendikamız, bugüne kadar iç işleyişini nasıl düzenlediyse bundan sonra da aynı şekilde devam edecek ve hiçbir örgütsel zafiyete ne Hatay’da ne de başka bir şubede müsaade etmeyecektir” denildi.

Pazartesi günü yedek yönetime dair görevlendirme yazısının gönderileceği öğrenildi.

Eğitim Sen MYK tarafından yapılan açıklamanın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

(İŞÇİ SENDİKA SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

2 kişinin öldüğü iş cinayetinde, vinç operatörü tahliye edildi

SONRAKİ HABER

Hasan Ruhani: ABD yaptırımları koronavirüs gibidir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...