20 Eylül 2019 15:19

Erdoğan: Farabi buna 'erdemli şehirler' diyor, biz farklıyız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kimi şehirlerin insan ölümü üzerine kurulduğunu ancak kendilerinin ‘erdemli şehirler’ kurduklarını iddia etti. İstanbul Havalimanı inşaatında en az 52 işçi ölmüştü.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İstanbul Üniversitesi Rektörlük binasında düzenlenen "2. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi"nde konuştu.

Şehirlerin farklılıklarına ilişkin konuşan Erdoğan, “Tarihe baktığımızda kimi şehirlerin içinde eğlence için insanların katledildiği arenalarıyla öne çıktığını görüyoruz. Kimi şehirler 'cadı' suçlamasıyla insanların yakıldığı meydanlarıyla üne kavuşmuştur. Kimi şehirler ise yüz binlerce canın telef edilerek yükseltildiği devasa yapılarıyla tarihin sayfalarına kaydedilmiştir” dedi.

Konuşmasının devamında “Bizim medeniyetimiz 'önce insan' diyen bir tasavvurun eseri olarak inşa edilmişlerdir” iddiasında bulunan Erdoğan, “Devleti ve şehri yaşatmanın yolunun insanı yaşatmaktan geçtiğini ifade eden bir medeniyetten söz ediyoruz. Farabi buna 'Erdemli şehirler' diyor, biz farklıyız” dedi.

İSTANBUL HAVALİMANI İŞÇİ BEDENLERİ ÜZERİNE KURULMUŞTU

Erdoğan, şehircilik anlayışlarının farklı olduğunu ve ‘erdemli şehirler’ kurduklarını ileri sürse de inşaat iş kolu, Türkiye’de iş cinayetlerinin en çok yaşandığı alanların başında geliyor. Hükümet ve Erdoğan’ın öve öve bitiremediği İstanbul Havalimanı inşaatında Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezinin açıkladığı rakamlara göre bile 52 işçi hayatını kaybetmişti. İnşaatta çalışan işçiler ise gerçek rakamların çok daha fazla olduğunu; iş cinayetine kurban olan işçilerin ailelerinin kan parasıyla susturulduğunu iddia etmişti.

Yine İstanbul Havalimanı inşaatında insanlık dışı çalışma koşullarına isyan ederek iş bırakan yüzlerce işçi jandarmalarca gözaltına alınmış, bir bölümü tutuklanmıştı.

2019’un ilk 8 ayında ise en az 213 inşaat işçisi ‘erdemli şehirler’ kurarken hayatını kaybetti.

“3. HAVALİMANI İÇİN 13 MİLYON AĞAÇ KESİLDİ”

Yine Erdoğan, konuşmasında “Devleti ve şehri yaşatmanın yolunun insanı yaşatmaktan geçtiğini ifade eden bir medeniyetten söz ediyoruz” ifadelerini kullanırken; Kuzey Ormanları Savunması 3. Havalimanı inşaatı için 13 milyon ağaç kesildiğini duyurmuştu. Kuzey Ormanları Savunması, bu ağaç katliamının İstanbul’un ekolojik dengesi ve canlı yaşamına olumsuz etkide bulunacağı uyarısında bulunmuştu. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

ODTÜ'de öğrencilere "aile bilgilendirme" dayatması

SONRAKİ HABER

Temel Karamollaoğlu, Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...