20 Eylül 2019 11:44

5 Haziran davasında Lisa Çalan mahkemeye seslendi: Üç yıldır sesimizi duymuyorsunuz

5 Haziran davasında mahkeme, Ahmet Davutoğlu'nun duruşmada dinlenmesi talebini reddetti. IŞİD saldırısında bacağını kaybeden Lisa Çalan, mahkemeye "Sesimizi duymuyorsunuz" dedi.

Fotoğraf: MA

Paylaş

5 Haziran davasında mahkeme, Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun duruşmada dinlenmesi talebini ‘Dosyaya katkı sağlamayacağı’ gerekçesiyle reddetti. Mahkeme IŞİD’li İlhami Balı’nın eşi Hülya Balı’nın yakalandığında verdiği ifadelerin ise dosyaya getirilmesine karar verdi. Katliamda iki bacağını kaybeden Lisa Çalan da mahkemeye "Üç yıldır sesimizi duymuyorsunuz" dedi.

Halkların Demokratik Partisinin (HDP), 5 Haziran 2015 tarihinde Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda düzenlediği seçim mitingine yönelik IŞİD tarafından gerçekleştirilen ve 4 kişinin yaşamını yitirdiği, çok sayıda kişinin yaralandığı saldırıya ilişkin 5 sanığın yargılandığı davaya Sincan Batı Adliyesi 2’nci Ağır Ceza Mahkemesinde devam edildi.

Tutuklu sanıklar Mustafa Kılınç, İsmail Korkmaz, Orhan Gönder ve Burhan Gök bulundukları cezaevinden SEGBİS ile duruşmaya katıldı. İlk sözü alan sanıklar Orhan Gönder ve Mustafa Kılınç, beyanlarını tekrar ederek, tahliyeleri talebinde bulundu. Ardından söz alan sanık avukatı dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun geçtiğimiz günlerde kamuoyuna yaptığı açıklamayı hatırlattı ve Davutoğlu’nun bu dava kapsamında dinlenmesini talep etti.

ÇALAN: 3 YILDIR SESİMİZİ DUYMADINIZ

Lisa Çalan ise verdiği beyanda “Biz 3 yıldır bu mahkemeye geliyoruz, şimdiye kadar bizi duymadınız. Biz burada günlerce konuştuk. Şimdiye kadar sesimizi duyuramadık, ben 4 yıldır acı çekiyorum. 4 yıldır bacaklarım yaralı, olmayan iki bacağımın ağrısını çekiyorum, düzelmiyor, iyileşmiyor. Bu davada adı geçen vali, dönemin başbakanı, dönemin cumhurbaşkanından şikayetçiyim” diye konuştu.

"DAVUTOĞLU’NUN AÇIKLAMALARI GÖNDER’İ AKLAMAZ"

Söz alan mağdur yakınları avukatlarından Kenan Maçoğlu da “Bu dava buraya getirilerek, yargısal katliam yapılmıştır. İlhami Balı bu davanın bir numaralı sanığıdır. İlhami Balı yıllarca Türkiye’den Suriye’ye nakil konusunda görev yapan ve bu görevi yaparken de devletten destek alan birisidir. Davutoğlu o dönemi karanlık dönem olarak işaret etmiştir, çok şey bildiğini ifade etmiştir. İlhami Balı’nın sınıra yakın karakollarda subaylarla askeri birimlerle konuşmaları çıkmıştır, bazı konularda çok samimi görüşmeler vardır. Davutoğlu’nun açıklamaları Orhan Gönder’i aklamaz” ifadelerini kullandı.

"HÜLYA BALI’NIN DİNLENMESİNİ İSTİYORUZ"

Deniz Büyükçelebi ve Halil İbrahim Durgun’un eşlerinin de IŞİD faaliyetleri içerisinde olduğunu söyleyen Maçoğlu, “İlhami Balı’nı eşinin de yakalandığı açıklanmıştır. İlhami Balı sağ mı ölü mü? Balı’nın eşinin ifadelerinin getirilmesini talep ediyoruz. İfadeleri Kilis Cumhuriyet Başsavcılığında, emniyetinde olabilir. Eşi Hülya Balı’nın dinlenmesini talep ediyoruz. Tapelere bakıldığında İsmail Korkmaz ve Mustafa Kılınç’ın Antep’te Türkiye ayağını oluşturduğunu sadece örgüt üyesi olmadığı aynı zamanda yönetici oldukları ortaya çıkmıştır. Tutukluluk hallerinin devamını talep ediyoruz” diye belirtti.

BALI’NIN EŞİNİN İFADELERİ İSTENDİ

Daha sonra kararını açıklayan mahkeme tutuklu sanıkların tutukluluk hallerine devam etmesine karar vererek, bir sonraki duruşmayı 15 Kasım 2019 tarihine erteledi.

Mahkeme Ahmet Davutoğlu’nun dinlenmesinin ‘Dosyada katkı sağlamayacağı’ için reddettiğini açıklarken, İlhami Balı’nın eşi Hülya Balı’nın ifadeleri için Kilis Cumhuriyet Başsavcılığı ve Emniyet Müdürlüğüne müzekkere yazılmasına karar verdi. (Ankara/MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Filistin'de 8 örgütten ‘ulusal vizyon’ ilanı: Bölünmeyi sona erdirmeliyiz

SONRAKİ HABER

PAA rejects Evrensel's objection to announcement ban decision – embargo continues

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...