19 Eylül 2019 21:20

Avesta Yayınları'nın bir kitabı yasaklandı

Kars Sulh Ceza Hakimliği, Avesta Yayınları'ndan 2002'de çıkan "Meleklerin Küllerinden Günahkar Bir Irkın Yasaklanmış Mirası" isimli kitabı yasakladı.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Avesta Yayınları'ndan 2002 yılında çıkan Andrew Collins'in "Meleklerin Küllerinden Günahkar Bir Irkın Yasaklanmış Mirası" isimli kitabı yasaklandı. Karar, Kars Sulh Ceza Hakimliğ tarafından 26 Ağustos 2019'da alındı.

Ceza Hakimliği'nin Kars T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda tutuklu bulunan Savaş Sönmez adına gönderilen ve görevlilerce el konulan "Meleklerin Küllerinden Günahkar Bir Irkın Yasaklanmış Mirası" isimli kitaba dair aldığı kararda, "Meleklerin Küllerinden Günahkar Bir Irkın Yasaklanmış Mirası isimli kitapta PKK/KCK terör örgütünün nihai hedefi olarak bilinen ve ülkemiz topraklarının da bir kısmını içerisine alarak çizilen sözde Kürdistan ülkesinin tarih öncesine dayandığını dolayısıyla günümüz itibariyle PKK/KCK terör örgütünün ve yandaşlarının verdiği mücadelenin haklılığından bahsedildiği Kürdistan isimli bölgenin ülkemiz sınırları içerisinde bir bölge adı olmadığı ve bu haliyle de söz konusu tabirin PKK/KCK terör örgütü ve müzahir şahıslar tarafından kullanılan bir tabir olduğu ve bu haliyle TCK-2208 Maddesi gereğince Terör Örgütü Propagandası yapmak suçunun işlendiği anlaşılmakla 5187 sayılı Basın Kanunun 25/2-3 maddesi uyarınca toplatılmasına, dağıtılmasına ve satışa sunulmasının yasaklanmasına karar verildiği" belirtildi. (MA)

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

"Tuzla'daki fabrika yangını sonucu yağışların olağan dışı bir etkisi olmayacak"

SONRAKİ HABER

Gezi, bir demokrasi bildirisidir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...