19 Eylül 2019 13:59
Son Güncellenme Tarihi: 19 Eylül 2019 22:04

Sudan'da eylemler sürüyor: Beşir'in bürokratları yargılansın

Geçiş hükümetinin kurulduğu Sudan’da binlerce kişi sokağa dökülerek Beşir döneminin üst düzey yöneticilerinin yargılanmasını istedi.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Sudan'ın başkenti Hartum'da binlerce kişi, eski Cumhurbaşkanı Ömer Beşir döneminin sembol isimlerinin yargılanması talebiyle kitlesel eylem düzenledi.

Hartum'un ana caddelerinden Melik Nimr ve Belediyye'de toplanan Sudanlılar, Adalet Bakanlığı önüne yürüdü. Ellerinde Sudan bayrakları ve eylemlerde yaşamını yitirenlerin fotoğraflarını taşıyan Sudanlılar, ölümlere sebep olanların yargılanmasını istedi. Sudanlılar, ayrıca devrik Sudan lideri Beşir döneminin üst düzey isimlerinin de hakim karşısına çıkarılmalarını istedi.

Sudanlılar taleplerini içeren metni, Adalet Bakanlığı yetkililerine teslim ettikten sonra eylemi sonlandırdı.

Sudan'da Beşir rejiminin devrilmesine neden olan halk hareketlerini organize eden muhalif çatı örgütü Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri (ÖDBG), dün devrimin hedeflerinin tam olarak gerçekleştirilmesi ve mevcut yönetime baskı amacıyla Adalet Bakanlığı önünde eylem çağrısı yapmıştı.

Sudan'da geçiş dönemi Başbakanı Abdullah Hamduk'un 21 Ağustos'ta yemin ederek göreve başlamasının ardından ÖDBG'nin çağrısıyla ikinci kez protesto düzenlendi. (Hartum/AA)

ÖNCEKİ HABER

Haluk Bilginer Şahsiyet'teki rolüyle Emmy'de "En İyi Erkek Oyuncu" ödülüne aday oldu

SONRAKİ HABER

HDP’li Saruhan Oluç: İktidar savaşı bahane edip halkın iradesini gasbediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa