19 Eylül 2019 17:50
Son Güncellenme Tarihi: 19 Eylül 2019 19:29

5 aydır ücretlerini alamayan inşaat işçileri iş bıraktı

İzmir Uzundere’deki TOKİ inşaatında çalışan inşaat işçileri, ücretlerinin 5 aydır ödenmemesine tepki göstererek iş bıraktı.

Fotoğraf: MA

Paylaş

İzmir'de Folkart Yapı firmasının Uzundere ilçesinde devam eden toplu konut projesi inşaatında çalışan yaklaşık 80 işçi mayıs ayından bu yana ücretlerini alamadıkları için iş bırakma eylemi yaptı. Folkart'ın alt taşeronu olarak faaliyet gösteren Turanhan Şirketine bağlı çalışan işçiler, ücretlerinin bir an önce ödenmesini istiyor.

İşçilerin çalıştığı taşeron şirket Turanhan, konkordato ilan ederek ücretleri ödeyemediğini açıkladı. İşçiler ise ücretlerini ana firma Folkart'tan talep ederken, ana firma işçilere başka bir taşeron şirketten ödemelerini alacaklarını söyledi.

Ödemelerin bugün de ödenmemesi üzerine işçiler iş bıraktı. Şirket ücretlerin yarın sabah ödeneceğini ileri sürerken; işçiler ücretler ödenmediği taktirde ana firma önünde eylemlerine devam edeceklerini söyledi.

FOLKART: BİZİMLE İLGİSİ YOK

İş bırakma eylemi üzerine açıklama yapan şirket, “Bugün Uzundere şantiyede yaşanan ve haber sitenize yansıyan olayla, Folkart Yapı’nın bir ilgisi bulunmamaktadır. Turanhan Şirketi’nin işçileriyle yaşadığı bir konudur. Bu konu şirketimiz yetkilileri tarafından öğrenilir öğrenilmez, çalışanların mağdur olmaması için ilgililerle gerekli görüşme ve uyarılar yapılmış, süratle önlem alınmıştır” dedi.

İşçi ücretlerinin ilgili taşeron firma tarafından kısa sürede ödeneceğini söyleyen şirket, “Folkart Yapı’nın hiçbir şantiyesinde veya satın alma yaptığı hiçbir işte, borcu bulunmamaktadır” dedi. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Çekmece Nükleer Araştırma Merkezi yakınındaki yangın kontrol altına alındı

SONRAKİ HABER

Ürdünlü öğretmenlerin ücret artışı talebiyle başlattığı grev devam ediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...