Ankara'da Meral Güral eşi tarafından öldürüldü

Ankara'da Meral Güral isimli bir kadın çocuğunun gözleri önünde eşi tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Emek Partili kadınlar, Güral'ın ölümünü protesto etti.

19 Eylül 2019 13:27
Son Güncellenme Tarihi: 20 Eylül 2019 22:52
Paylaş

Ankara'nın Mamak ilçesi Küçük Kayaş Mahallesinde tartıştıkları gerekçesiyle 3 yaşındaki kızını alarak evden ayrılan Nazmi Güral'ın ardından giden Meral Güral, metruk bir binada Nazmi güral tarafından bıçaklanarak öldürüldü. 

Çevre sakinlerinin ihbarı üzerine bölgeye polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Gelen sağlık ekibinin yaptığı kontrolde, Meral Güral'ın yaşamını yitirdiği belirlendi. Nazmi Güral ise polis tarafından gözaltına alındı. Meral Güral'ın cansız bedeni, yapılan incelemenin ardından hastane morguna kaldırıldı.

EMEK PARTİLİ KADINLAR: ERKEKLER ALENEN ŞİDDET UYGULUYOR

Emek Partili kadınlar Meral Güral için basın açıklaması yaptı. Tuzluçayır Meydanı’nda bir araya gelen kadınlar “Ölmek istemiyoruz” pankartı taşıyarak Ankara’da bir gün içerisinde iki kadının saldırıya uğradığına dikkat çekti. “Kadın cinayetleri politiktir”, “İstanbul sözleşmesi yaşatır” sloganları atan Emek Partili kadınlar adına basın açıklamasını yapan Cemre Sarı, “Hemen yanı başımızda tartıştıkları gerekçesiyle 3 yaşındaki kızını alarak evden ayrılan eşinin ardından giden Meral, metruk bir binada eşi tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Erkekler evde, sokakta, işyerinde alenen göstere göstere uyguluyorlar şiddeti” dedi.

Cumhurbaşkanı ve hükümetin İstanbul Sözleşmesinden çekilmek istemesine tepki gösteren Sarı, “Şiddetin her geçen gün artmasında kadını erkekle eşit görmeyen, aşağılayan, nasıl gezeceği, giyineceği, güleceği üzerine ahkam kesenlerin; katilleri, şiddet uygulayanları mahkemelerden salıverenlerin, tüm bunları cesaretlendiren, yol veren iktidarın payı gelmektedir” diye konuştu. Sarı, kadınların yan yana gelmesinden, sesini yükseltmesinden, kendi canları için mücadele etmesinden başka bir yol olmadığını vurguladı.

Basın açıklaması sırasında polis izinsiz olduğu gerekçesiyle eylemi engellemek istedi. Kadınlar ise “Bizi engelleyeceğinize sokaklarda, metruk binalarda kadınları öldürenleri engelleyin” diye tepki gösterdi. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İsveçli aydınlardan Bakur ve Nûjîn’in cezalandırılmasına tepki

SONRAKİ HABER

HDP delegesi Saim Serin EGO otobüsüyle kaçırıldığını iddia etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...