19 Eylül 2019 16:01

AİHM’den binlerce kişiyi ilgilendiren karar: İkametinden uzak yere nakledilemez

AİHM, tutuklu ve hükümlülerin ikametgahlarından uzak yerlere nakledilmesini hak ihlali sayarak Türkiye’yi tazminata mahkum etti.

Fotoğraf: CherryX per/Wikimedia Commons (CC-BY-SA 3.0 Poland)

Paylaş

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Abdülkerim Avşar ve Abdülkerim Tekin adlı tutukluların istemleri dışında Kırıkkale Cezaevine nakledilmesi üzerine yaptıkları başvuruyu karara bağlayarak Türkiye’yi tazminata mahkum etti.

Mezopotamya Ajansından Aydın Atay’ın haberine göre Türkiye’nin her iki başvurucunun “Aile hayatına saygı yükümlüğünü” ihlal ettiği kararına varan AİHM, her başvurucu için Türkiye’yi 6 bin avro tazminata mahkum etti. AİHM, başvurucuların AİHS’nin “Özel ve aile hayatının korunmasına saygı yükümlülüğünün” ihlalinin yanı sıra “Talebin gerekçesiz, keyfi biçimde idare tarafından reddedilmesi” konusunda da ihlal kararı verdi. Avşar’ın Avukatı Sidar Avşar, 2008 yılında Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğüne başvurarak, sağlık ve uzaklık, görüş zorluğu gerekçesiyle müvekkillerinin ikametgahlarına yakın 3 ilden birindeki bir cezaevine nakledilmesini istemişti.

‘KARAR TÜM TUTUKLULARI ETKİLEYECEK’

Kararı değerlendiren Abdülkerim Avşar’ın Avukatı Sidar Avşar, AİHM kararlarının Türkiye için bağlayıcı olduğuna işaret ederek, “Bu sebeple tüm tutuklu ve hükümlüler bulundukları cezaevinden ailelerine yakın bir yere sevk başvurusunda bulunabilir” dedi. Avşar, “Siyasi tutuklu ve hükümlülerin birçoğu kendi ailelerinin bulunduğu yerden uzak yerlere sevk ediliyorlar. HDP Eski Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş başta olmak üzere Sebahat Tuncel, Selma Irmak, Çağlar Demirel, İdris Baluken, Abdullah Zeydan gibi HDP’nin tutuklu eski milletvekilleri daha tutukluluklarının ilk gününden itibaren 1500 kilometre uzaklıktaki cezaevlerine gönderildiler. Bu karar onları da etkiliyor. Bu karar tüm tutuklu ve hükümlüler için bağlayıcı olacaktır.” dedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

AP’den Türkiye’ye kayyum çağrısı: Seçilmişler görevine iade edilsin

SONRAKİ HABER

2 kişilik istihdam için 243 engelli birey başvurdu!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...