18 Eylül 2019 16:52

İhraçlara karşı oturma eylemleri 114. haftasında: Diz çökmedik, çökmeyeceğiz

KHK ile ihraç edilen KESK üyelerinin İzmir’de gerçekleştirdiği oturma eylemleri 114. haftasında devam etti.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

İzmir'de ihraçlara karşı 114 haftadır oturma eylemi düzenleyen KESK üyesi emekçiler, hukuksuzluğa son verilmesi talebiyle bu hafta da Karşıyaka’da buluştu. İşe iadelerini isteyen kamu emekçilerine HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni de destek verdi.

Kitle adına basın açıklamasını okuyan Eğitim Sen 2 No’lu Şube Başkanı Hasan Ali Kılıç, “Bizler sendikal hak ve özgürlükler mücadelesi ile barış mücadelesinin birbirinden ayrılmaz olduğunun bilinciyle hareket ettik ve her iki mücadeleyi birlikte yürüttük. Yürütmeye de devam ediyoruz. Her geçen gün haklı olduğumuz, demokrasi ve barış mücadelesi ile ekmek mücadelemizin iç içe geçtiği biraz daha iyi anlaşılıyor” dedi.

Ekonomik krize, kayyumlara ve baskılara değinen Kılıç, “Her türlü baskıya, hukuksuzluklara, açlıkla terbiye etme politikalarına rağmen emekçiler diz çökmedi, çökmeyecek. Onurlu bir insan olarak yaşamanın yolunun barış ve demokrasi mücadelesinden geçtiğinin bilinciyle hareket etmeye devam edeceğiz” diyerek verilen mücadelenin ortak paydasının emek ve demokrasi olduğunu belirtti. Hukuksuzlukların son bulması gerektiğini söyleyen Kılıç, son olarak “Haksız, hukuksuz ihraç edilen tüm emekçileri işlerine iade edin. İnsanca yaşam ve insan onuruna yakışır çalışma koşulları için gerekli düzenlemeleri gerçekleştirin” çağrısında bulundu.

“KHK'LER, KAYYUMLAR GİDECEK BİZ KAZANACAĞIZ”

Eylemde söz alan HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni ise “Ülkeyi KHK'lerle, darbelerle yönetmek isteyenlere izin vermeyeceğimizi söyledik. Bulunduğumuz her alanda eşitlik, adalet mücadelesini yükselttik. Yalanları halkın direnişine çarpıyor. Üretenlerin yöneteceği, bütün ezilenlerin haklarını alacağı bir ülke kurana kadar mücadelemiz sürecek. KHK'ler, kayyumlar gidecek biz kazanacağız” diye konuştu. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

ABD: Türkiye'nin Suriye'ye girme fikrinin gerilediği konusunda ikna olduk

SONRAKİ HABER

Erişim Çağrı Merkezi’nde sendikal örgütlenme engellenmek isteniyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa