18 Eylül 2019 16:26

ABD: Türkiye'nin Suriye'ye girme fikrinin gerilediği konusunda ikna olduk

ABD IŞİD ile Mücadele Görev Gücü Direktörü, Türkiye ile sürdürülen güvenli bölge çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Fotoğraf: ANHA

Paylaş

ABD IŞİD ile Mücadele Görev Gücü Direktörü Chris Maier, Suriye'de Türkiye ile ABD'nin güvenli bölge konusunda mutabık kaldığı alanda, halen YPG’nin bulunduğunu ve siperlerin yıkılmasının o alanın müdahaleye açık hale geleceği anlamı taşımadığını söyledi.

Maier, Pentagon'da düzenlenen brifingde, Türkiye ile ABD arasındaki güvenli bölge kurulması çalışmalarına ilişkin soruları yanıtladı.

Bölgedeki ortak çalışmalara değinen Maier, iki ülke güvenlik güçlerinin havadan ve karadan devriye faaliyetlerine devam edeceğine dikkat çekti.

Şu anda devriye operasyonlarının Tel Abyad ve Rasulayn ilçelerini kapsadığını ifade eden Maier, güvenli bölgenin uzunluk ve derinliği konusunda yorum yapmaktan kaçındı.

“YPG ÇEKİLİRSE DAHA FAZLA ASKERİ GÜÇ GEREKEBİLİR”

YPG'nin halen iki ülkenin üzerinde mutabık kaldığı alanda hakimiyetini sürdürdüğünü ifade eden Maier, “Bizim şu anda yapma konusunda kararlı olduğumuz şey YPG'nin oradan çıkarılması ve bunun nihayetinde bir güvenlik boşluğuna yol açmamasını sağlamaktır. Dolayısıyla orada YPG'li olmayan diğer güçler var. Bunlar kalıcı güvenlik mekanizmasının parçası olacaklar. Bu da nihayetinde orada daha fazla askeri güç gerektirebilir ki bunu Türkiye ve diğerleri ile çözmemiz gerekecek” dedi.

ABD'nin Türkiye’nin yanı sıra, içerisinde YPG’nin de yer aldığı SDG ile aynı bölgede devriye operasyonları gerçekleştirdiğini söyleyen Maier, SDG ile IŞİD’e karşı mücadele kapsamında ortaklığın devam ettiğini kaydetti. Maier, YPG’nin bölgede güvenlik gücü olarak faaliyetini sürdürdüğünü ifade etti.

“ABD, SİLAH VE EKİPMAN DESTEĞİNE DEVAM EDİYOR”

ABD'nin silah ve ekipman desteğine ilişkin soruyu da yanıtlayan Maier, “SDG'ye faaliyetlere uygun silah ve ekipman sağlamaya devam ediyoruz, ancak bunlar spesifik olarak IŞİD ile mücadeleye yöneliktir” dedi.

Bu konuda şeffaf olduklarını söyleyen Maier, sağlanan ekipman ve silahlara ilişkin bilgileri her ay Türkiye ile paylaştıklarını da aktardı.

ABD’DEN TÜRKİYE’YE KARŞI SDG’YE GÜVENCE

Maier, SDG’nin bazı siperlerini yıkmasının ardından ABD'nin, Türkiye'ye karşı herhangi bir güvence verip vermediğine ilişkin bir soru üzerine de şu değerlendirmede bulundu:

“Güvenlik mekanizmasının temel amacı, hem Türkiye ile müşterek bir çalışma vasıtasıyla onların güvenlik kaygılarını çözmek, hem de SDG'nin güvenliğini sağlamaktır. Bizim onlarla (SDG) ilişkimizin geçmişi de orada amacımızın IŞİD ile mücadele olduğunu onlara yeni riskler getirmek olmadığını gösteriyor. Bununla şunu kastediyorum, siperlerin kaldırılması, Suriye'nin kuzeydoğusundaki halkın daha az güvende olduğu anlamına gelmemeli. Çünkü Türkiye ile çalışırken, Türkiye'nin Suriye'ye girme fikrinin önemli ölçüde gerilediği konusunda ikna olduk.”

“İLERLEYEN SÜREÇTE AŞAĞI YUKARI AYNI ŞEYLERİ GÖRECEKSİNİZ”

Güvenli bölge mutabakatının bir sonraki adımının ne olacağına ilişkin bir soruyu ise Maier, “Şu anda bu sürecin ilk günlerinde sayılırız. Ağustos sonundan bu yana uygulanmaya başladı. Burada kullanacağım ifade yaptığımız faaliyetleri daha da yoğunlaştırmak olacak diyebilirim. Bu alanda zaten 5 hava keşif uçuşu, müşterek devriyeler, siperlerin yıkılması gibi birçok askeri faaliyet gerçekleştirdik. Bu zaman alacak bir süreç, dolayısıyla aşağı yukarı aynı şeyleri göreceksiniz” diye yanıtladı. (Washington/AA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Ekinler Endüstri'de 8 işçi daha işten atıldı, işçiler birlikte mücadele çağrısı yaptı

SONRAKİ HABER

İhraçlara karşı oturma eylemleri 114. haftasında: Diz çökmedik, çökmeyeceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...