18 Eylül 2019 15:17

Altın Koza, Adana’nın sinema ruhunu yaşatacak

 26’ıncı Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali bu yıl 23-29 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Bu yıl 23-29 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek olan 26’ıncı Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali basın toplantısı ile tanıtıldı. 50’inci yılını kutlayan festivalin yürütme kurulunda Menderes Samancılar, Timur Savcı, Nebil Özgentürk, Kadir Beycioğlu ve İsmail Timuçin yer alıyor. Festivalin afişi ise Karikatür ve Grafik Sanatçısı Gürbüz Doğan Ekşioğlu tarafından tasarlandı. Afişte güvercin barışı, pamuk kozası Adana’yı, 6 farklı renkten film şeridi farklılıkları temsil ediyor.

"BARIŞIN TEMELİNİ ATACAĞIZ"

Yönetim Kurulu Başkanı Menderes Samancılar, festivalde birçok soruna dikkat çekmeye çalıştıklarını anlatarak “Şimdiye kadar olmadığı kadar kadına yönelik şiddeti izliyoruz. Maalesef izliyoruz. Ama dileriz ki bunun da üstesinden el ele vererek geleceğiz. Barışın, kardeşliğin temelini festivallerle atacağız. Sanat yoksa ne ülkede ne dünyada barışı sağlamamız da mümkün değil. Hepimiz hazır geldik. Burası Orhan Kemal’in, Yılmaz Güney’in şehri. Yiğidin, sanatın harman olduğu bir Çukurova. Buradan beslendik, şekillendik. Bu festival ile şehrimize ülkemize layık olmak için titiz çalıştık” dedi.

FESTİVALDEN EŞİT TEMSİLİYET SÖZÜ

Sinema alanında cinsiyet eşitliği sözünü veren ilk festival olduklarını ifade eden Kadir Beycioğlu, “Festivalin içeriğini oluştururken kadınların eşit temsiliyet sağlayan bir içerikle kurgu oluşturmaya çabaladık. 2020 yılına kadar verdiğimiz bir söz bu. Afganistan’da yaşanan toplumsal, siyasi sorunları, kadınların yaşadıkları sorunları izleyiciler dünya seçkisi bölümünde izleyebilecekler” dedi.

KADIN GÖZÜYLE AFGANİSTAN

Festival kapsamında özel bölümlerde film gösterimleri de gerçekleşecek. Uluslararası Uzun Metraj Film gösterimlerinin yapılacağı festivalde bu yıl ayrıca “Kadın Gözüyle Afganistan” bölümü de düzenlenecek. “Kadın Gözüyle Afganistan” bölümünde, yılın en çarpıcı yapımları arasında yer alan; Sahraa Karimi’nin yönettiği “Havva, Meryem, Ayşe”, Shahrbanoo Sadat’ın yönettiği “Yetimhane” ve Mariam Ghani’nin yönettiği “Yarım Bıraktıklarımız” filmleri festival izleyicisiyle buluşacak.

YAŞAM BOYU BAŞARI ÖDÜLÜ XİE FEİ’YE

12 farklı ülkeden toplam 20 filmin yarışacağı Uluslararası Kısa Film Yarışması kategorisinin jürisinde; Sinema Yazarı Sevin Okyay, Yönetmen, Senarist, Yapımcı Ceylan Özgün Özçelik ve Yapımcı Marsel Kalvo yer alıyor. Festivalin, 23 Eylül Pazartesi akşamı düzenlenecek açılış toplantısında Orhan Kemal Emek Ödülleri, Görüntü Yönetmeni Erdoğan Engin ile Makyaj Sanatçısı Derya Ergün’e takdim edilecek. Sinemaseverlerin merakla beklediği Altın Koza Ödülleri, 28 Eylül Cumartesi gecesi düzenlenecek törende sahiplerini bulacak. Aynı gece düzenlenen törende Altın Koza Yaşam Boyu Onur Ödülleri, Oyuncu ve Müzisyen Zuhal Olcay ile Yönetmen, Yazar, Senarist, Besteci Zülfü Livaneli’ye verilecek. Yaşam Boyu Başarı Ödülü ise Çin sinemasının usta Yönetmeni Xie Fei’nin olacak.

ULUSAL FİLM YARIŞMASI

26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması kategorisinde bu yıl 12 film yarışacak: Barış Atay’ın yönettiği “Aden”, Burak Çevik’in yönettiği “Aidiyet”, Yönetmen Semih Kaplanoğlu imzası taşıyan “Bağlılık-Aslı”, Serhat Karaaslan’ın yönettiği “Görülmüştür”, Nihat Durak’ın yönettiği “Kapı”, Eylem Kaftan’ın yönettiği “Kovan”, Pelin Esmer’in yönettiği “Kraliçe Lear”, Ali Aydın’ın yönettiği “Kronoloji”, Kıvanç Sezer’in yönettiği “Küçük Şeyler”, Cenk Ertürk’ün yönettiği “Nuh Tepesi”, Köken Ergun’un yönettiği “Şehitler” ve Cihan Sağlam yönettiği “Uzun Zaman Önce”. Başkanlığını Serra Yılmaz’ın üstlendiği Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması jürisinde; İlksen Başarır, Öykü Karayel, Emine Yıldırım, Aytekin Ataş, Soykut Turan ve Uğur Vardan görev alıyor.

"YAZLIK SİNEMALAR GERİ DÖNECEK"

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar da kültür, sanat, sinema deyince akla geçmişinde yüze yakın yazlık sinema bulunduran Adana’nın geldiğini belirterek maddi zorluklara rağmen festivali yapmaya karar verip düzenlenmesini işinin ehli olan kişilere bıraktıklarını söyledi. Büyükşehir Belediyesine ait yazlık sinemanın önceki dönemde düğün salonuna dönüştürüldüğünün hatırlatılması üzerine konuşan Karalar, mekanın yeniden yazlık sinema olarak kazandırılması için ve mahallelerde başka yazlık sinemalar yapılması için çalışmalarının sürdüğünü paylaştı. (Adana/EVRENSEL)

 

 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

DEDAŞ, Silopi’deki Çukurca mezrasını elektriksiz ve susuz bıraktı

SONRAKİ HABER

CHP’li Ünal Çeviköz: İdlib’de askerlerimizin can güvenliği tehdit altında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...