18 Eylül 2019 16:17

HDP Antep İl örgütü: Kulp Belediyesi hukuksuzca gasbedildi

HDP Antep İl Örgütü, Diyarbakır Kulp'ta 7 kişinin ölümü ile sonuçlanan saldırının ardından HDP'ye dönük operasyonlara tepki gösterdi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

HDP Antep İl Örgütü Kulp’ta meydana gelen patlamanın ardından, Kulp Belediyesi’ne dönük operasyona ve kayyum atanmasına ilişkin bir basın açıklaması düzenledi. Açıklamayı İl Başkanı Müslüm Kılıç okudu. İktidarın, seçimlerle kazanamadığı belediyeleri kayyum atayarak gasbettiğini belirten Kılıç, iktidar medyasının HDP'yi hedef olarak göstermesini eleştirdi. 

“EMNİYET, ATILAN MANŞETLERİ TALİMAT OLARAK DEĞERLENDİRDİ”

Kılıç, emniyet ve yargı mensuplarının, gazeteler tarafından atılan manşetleri talimat olarak değerlendirip, belediye eş başkanlarının gözaltına alındığını ve belediye binasının özel harekat polisleri tarafından basıldığına vurgu yaptı. Gözaltı ve tutuklamaların hukuki gerekçesinin olmadığını ifade eden Kılıç, "Tutuklamaların ardından belediye meclisinin seçim yaparak başkan vekilini belirlemesine izin vermeyen bakanlık, Kulp Kaymakamını belediyeye kayyum olarak atamıştır” ifadelerini kullandı.

“MÜCADELEDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ”

Kılıç, “Hukuka ve demokrasiye aykırı bu kararları kabul etmediğimizi ifade ediyoruz. Bu atamalar iptal edilip, belediye eş başkanlarımız görevlerine iade edilene kadar haklı ve meşru mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz’un tutukluluğu sürecek

SONRAKİ HABER

Trump: İran'a yaptırımların artırılması talimatı verdim, 48 saat içinde açıklanacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...