18 Eylül 2019 11:48

Savcı, 16 yaşındaki Mazlum Turan'ı öldüren polise ceza istemedi: Kanun gereği öldürdü

Kızıltepe’de polis tarafından öldürülen Mazlum Turan cinayeti davasında savcı, sanığın “Kanun emrini yerine getirdiği” gerekçesiyle cezalandırılmasına karşı çıktı.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Kızıltepe’de, 16 yaşındaki Mazlum Turan’ı öldüren Polis S.E’nin yeniden yargılandığı davada savcı, sanığın “Kanun emrini yerine getirdiği” gerekçesiyle cezalandırılmasına yer olmadığına karar verilmesini istedi. Bir sonraki duruşma ekimde yapılacak.

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde 28 Ağustos 2015’te ‘dur’ ihtarına uymadığı iddiasıyla vurulan 16 yaşındaki Mazlum Turan’ın öldürülmesine ilişkin S. E. isimli polisin yeniden yargılandığı davanın ikinci duruşma yapıldı. Mardin 1. Ağır Ceza Mahkemesinde yapılan duruşmada, Turan Ailesinin Avukatı Erdal Kuzu mahkeme salonunda hazır bulundu. Duruşmada mahkeme heyeti ve dosya savcısının üçüncü defa değiştiği görüldü. Duruşmada ilk olarak sözleri sorulan polis, önceki ifadelerini tekrarlayarak, “Olayın olduğu gün aldığımız güvenlik önlemleri sonucunda yaşanan bir olay” dedi. Sanık polisin avukatı da esasa ilişkin savunma yapacaklarını belirtti.

‘OLASI KASTTAN CEZA VERİLMELİ’

Turan Ailesinin Avukatı Erdal Kuzu ise sanığın sözlerine tepki göstererek, E’nin tutuklanmasını talep etti. Kuzu “Her seferinde bir yalanla ortaya çıkıyor. Bu defaki beyanında Mazlum’un silah kullandığını iddia ediyor. Buradaki tutum silah kullanma yetkisinin orantısız bir şekilde kullanılmasıdır. Mazlum’u vuran kurşun ensesinden girmiştir. Bu nedenle sanık hedef gözeterek ateş etmiştir. Kolluk gücü olması orantısız güç kullanmasının nedenidir.

Bu dosya Fırat’ın batısında yaşanan bir olay olsaydı sanık hem tutuklu yargılanacaktı hem de kıyamet kopacaktı. Mazlum’un Kürt çocuğu olması sanığın da kolluk gücü olması bu dosyada belirleyici olmuştur. Bu dosyada verilmesi gereken ceza en az olası kasttandır.” dedi.

SAVCI CEZA İSTEMEDİ

Ardından mütalaasını açıklayan savcı, önceki mütalaanın aksine aracın arka camından girerek, Turan’ın ensesine isabet eden kurşunun sanığın yere yaptığı atış sırasında yerden seken kurşunun olaya sebep olduğunun kabulü gerektiğini belirtti. Savcı, sanığın kasıtlı olarak hareket etmediğini iddia ederek, “Kanunun emrini yerine getirmek cezalandırılamaz” ifadesine atıfta bulunarak, ceza verilmesine yer olmadığına karar verilmesini istedi.

Turan Ailesinin Avukatı Erdal Kuzu’nun mütalaaya karşı süre talebi üzerine mahkeme, E’nin tutuklanması talebinin reddine karar verdi. Davanın bir sonraki duruşması ise 18 Ekim’de yapılacak. (Mardin/MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

TÜPRAŞ işçileri acil ve kararlı adımlar bekliyor

SONRAKİ HABER

Sayik Erol Tangut'a cinsel istismardan 33 yıl 9 ay hapis cezası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...