18 Eylül 2019 11:01

Yargısız şekilde ihraç edilen öğretmenler için mahkeme beraat kararı verdi

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından haklarında dava açıldığı gerekçesiyle mahkeme kararı beklenmeksizin ihraç kararı verilen 3 öğretme için beraat kararı verildi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Didim Demokrasi Platformu bileşenleri ile birlikte eylem ve etkinliklerde taşınan pankartlar ve atılan sloganlar gerekçe gösterilerek Eğitim Sen üyesi 6 öğretmen hakkında açılan davanın duruşması Aydın 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

Duruşmaya Eğitim Sen Genel Merkez, MYK’sı ve Genel Sekreter Velat Kaya, Genel Mali Sekreteri Ahmet Karagöz, Genel Örgütlenme Sekreteri İsmail Sağdıç ve Aydın Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri katıldı.

Aralarında yargı kararı beklenmeden ihraç edilen üç öğretmen Dursun Keleş, Gökhan Gök, Mehmet Sarıtaş ve açığa alına Turgay Elçi, Orhan Görü, Mustafa Dağlı adlı öğretmenler hakkında mahkeme beraat kararı verdi.

‘İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ VE SENDİKAL HAKLARIMIZI KULLANMAK SUÇ GÖRÜLDÜ’

Dava sonrası Evrensel’e konuşan Eğitim Sen Didim Temsilcisi Turgay Elçi mahkemeye 1 hafta kala 3 öğretmenin haksız ve hukuksuz bir şekilde ihraç edildiğini belirterek; “Bizim ifade ve düşünce özgürlüğümüzü, sendikal haklarımızı kullanarak katıldığımız eylemler suç görülerek 26 Ekim 2016 tarihinde Kaymakamlık OHAL Bürosu kararı ile açığı alındık. Eğitim Sen Genel Merkezi tarafından açılan dava Aydın 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın 3. duruşmasında beraat verildi. Temyiz yolu açık ancak Yargıtay kararı olduğu için temyiz yolu itiraz edilse dahi bir şey çıkmaz. Beraat kararı sonucu benim OHAL Komisyonuna ihraç edilen diğer 3 arkadaşımın dosyası ise Aydın İdare Mahkemesine kararla birlikte yürütmeyi durdurma talebi için dava açacağız. Açığa alınan 2 arkadaş da mahkeme kararını müfettişlere verilecek ve bu hafta içinde göreve başlama yazıları yazılacak” dedi.

‘BİZ GÜÇLÜYDÜK!’

Elçi, Didim’de açığa alınan ve ihraç edilen öğretmenlerle zorlu aşamalardan hep beraber olduklarını güçlü olduklarını dile getirerek “Biz birbirimizle dayanışma içerisinde olduk. Yaşamdan ve arkadaşlarımızdan kopmadık. Didim’de ilk ihraç edilen arkadaşımız Özcan Aslan OHAL Komisyonu kararı ile görevine iade ediliyor” dedi.

ELÇİ: SUÇ DUYUSUNDA BULUNACAĞIZ

Kendileri hakkında raporlar düzenleyen görevliler hakkında suç duyurusunda bulunup dava açacaklarını belirten Elçi, “Kendilerini hakim yerine koyan insanlar bunun bedelini bir şekil ödemek zorunda, başkalarının da başına gelmemesi için” dedi. (Aydın/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

İzmir'de kayyum protestosunda 6 kişi gözaltına alındı

SONRAKİ HABER

Trump: Türkiye ve Kürtler, IŞİD'li mahkumların kaçmalarına izin vermemeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa