18 Eylül 2019 07:52
Son Güncellenme Tarihi: 18 Eylül 2019 14:29

İstanbul'da kaçak yapıların yıkımına başlandı, yurttaşlar tepkili: Nereye gideceğiz?

İstanbul'da birçok ilçede kaçak olduğu belirtilen yapıların yıkımına başladı. Beykoz'daki yıkım sırasında 2 kişi gözaltına alındı.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

İstanbul Valiliğinin, devlet ormanlarında 2017'den sonra usulsüz yollarla yapılan 315 muhtelif cinste kaçak yapının yıkılacağını duyurmasının ardından Beykoz ve Arnavutköy'de yıkıma başlandı. Beykoz Yeni Mahalle'deki ormanlık alana yıkım için gelen ekipler ile bazı ev sahipleri arasında gerginlik yaşandı. Yıkıma direnen 2 kişi gözaltına alındı. Evleri yıkılan yurttaşlar, yıkımın haksızlık olduğunu ve kendilerine de yeterince zaman tanınmadığını söyleyerek duruma tepki gösterdi. 

İstanbul Valiliği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan kaçak tespit ve yıkım çalışmalarına ilişkin açıklamada bulundu. Devlet ormanlarında usulsüz yollarla yapılan 315 muhtelif cinste kaçak yapının yıkılacağını duyuran Valilik, 103 adet yapı kayıt belgesinin de iptal edildiğini açıkladı.

14 İLÇEDE YER ALAN 315 YAPI YIKILACAK

Valilik tarafından yapılan açıklamada, "İstanbul Orman Bölge Müdürlüğünce 31 Aralık 2017 tarihinden sonra yapıldığı tespit edilen 315 kaçak yapının, 775 sayılı Gecekondu Kanunu'nun 18. Maddesi gereğince bulunduğu yer belediyesince yıkılması için 14 ilçemizin belediye başkanlığına bildirimde bulunulmuştur. Valiliğimizin koordinasyonunda; Arnavutköy, Beykoz, Çatalca, Çekmeköy, Eyüpsultan, Kağıthane, Kartal, Pendik, Sancaktepe, Sarıyer, Silivri, Sultangazi, Şile ve Ümraniye ilçelerimizdeki kaçak yapıların yıkılması amacıyla belediyelerimizce oluşturulan yıkım ekiplerine valiliğimizce görev sorumluluk alanlarına göre Jandarma ve Polis ekipleri görevlendirilerek her türlü güvenlik desteği sağlanmış ve gerekli bütün önlemler alınmıştır" denildi.

Valiliğin açıklamasının ardından Beykoz ve Arnavutköy'de kaçak yapılar yıkılmaya başladı.

BEYKOZ'DA YIKIMDA GERGİNLİK

Beykoz Yeni Mahalle'de ormanlık alana yıkım için gelen ekipler ile bazı ev sahipleri arasında gerginlik yaşandı. Yıkıma direnen iki kişi gözaltına aldı. Gerginliğin ardından ekipler daha önceden boşaltılan evlerde yıkımlara başladı. Çevik kuvvet ekipleri yurttaşları uzaklaştırdıktan sonra yıkılacak olan binaların yıkım çalışmaaları başladı. 

Yıkım devam ederken, diğer evlerinde tahliye edilmesi devam ediyor. 

ARNAVUTKÖY'DE YIKIM

Usulsüz yapıların olduğu tespit edilen 14 ilçeden biri olan Arnavutköy'de bu sabah yıkım çalışması yapıldı. Sabah saatlerinde Boğazköy'de bulunan ormanlık alana giden ekipler usulsüz olarak yapıldığı tespit edilen iki yapıyı yıktı.

Uzun süredir burada yaşadıklarını ve buranın orman vasfında olmadığını söyleyen yurttaşlar, yıkımın haksızlık olduğunu ve kendilerine de yeterince zaman tanınmadığını söyleyerek duruma tepki gösterdi. 

"DEVLET BUNA BİR ÇÖZÜM BULSUN"

Yıllardır burada oturduğunu söyleyen biri, "35 -40 yıldır burada oturanlar var. Seçim arifesinde de yapılan bir yerleşim yeri de değil burası. Orman arazisi şu bitki örtüsünün neresinde var. Burada 30-40 senelik ağaçlar var. Benim evimde yıkılan bir binanın yanında sıra bana da gelebilir. Devlet buna bir çözüm bulması lazım" diye konuştu.

Kendilerine kesin net bir bilgi verilmediğini söyleyen Ömer Durmuş ise "Ben 25 yaşındayım. 25 senedir buradayım. Devletin o kadar kurumu var, bir tebligat gönder en azından. Yıkılsın yıkılmasına bir şey demiyoruz. Millete 5 -10 gün önceden de biz yıkmaya geleceğiz diye. Evde hastalar var çocuklar var. Bunu önceden bildirmeleri lazım. Yıkılacaksa gelsinler yıksınlar yıkılmayacaksa da bunu bize bildirsinler. Sürekli tedirginlik yaşıyoruz tadilat bile yapamıyoruz. İstanbul'da mı yaşıyoruz başka bir yerde mi belli değil" dedi. 

"NEREYE GİDECEĞİM, KİME SIĞINACAĞIM?"

Ayşe Koldaş isimli bir yurttaş ise "Evimiz yıkık dökük, yapamıyoruz yıkılma korkusundan. Sabaha kadar oturdum ağladım 'nereye gideceğim' diye. Ben 75 yaşındayım bu yaştan sonra nereye gideceğim, kime sığınacağım? Bize hak tanınsın bir yol gösterilsin. Burası ormanmış, neresi orman buranın? 40 senedir buradayım" diyerek duruma tepki gösterdi.

(İstanbul/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Closing Kurdish parties!

SONRAKİ HABER

Dünya Turu ­| Meksika: Kadın cinayeti sergisi ya da halk şiddete nasıl alışır?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...