17 Eylül 2019 16:04

Ankara duvarları engelli kadınlar için renklenecek

Engelsiz Filmler Festivali kapsamında Ankara’daki üç farklı binanın duvarı mural sanatı ile renklenecek.

Fotoğraf: Engelsiz Filmler Festivali'nin afişi

Paylaş

Engelsiz Filmler Festivali, yedinci yılında programına eklediği yeni bir etkinlikle Ankara’daki üç farklı binanın duvarını mural sanatı ile renklendirecek. 26-29 Eylül tarihleri arasında üç mural sanatçısı ile üç aktivisti bir araya getirecek olan mural etkinliği, engelli kadınların şehirde yaşadığı sorunların mural sanatı ile bir temsiliyet ve ifade alanı bulmasını sağlamayı amaçlıyor.

Engelsiz Filmler Festivali, yedinci yılında 48 filmlik bir seçki ile sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. 7-9 Ekim'de İstanbul SineBU, 11-13 Ekim'de Eskişehir Yunus Emre Kültür Merkezi, 16-20 Ekim'de Ankara'da Çağdaş Sanatlar Merkezi ve Goethe-Institut Ankara’da gerçekleşecek festivalde bu yıl yeni bir etkinlik yer alacak. Mural (duvar resmi) etkinliğini programına ekleyen festival öncesinde Ankara’daki üç farklı binanın duvarı mural sanatı ile renklenecek. 26-29 Eylül tarihleri arasında üç mural sanatçısı ile üç aktivist bir araya getirecek olan mural etkinliği, engelli kadınların şehirde yaşadığı sorunların mural sanatı ile bir temsiliyet ve ifade alanı bulmasını sağlamayı amaçlıyor.

ENGELLİ KADINLARIN SORUNLARI DUVARLARA YANSIYACAK

British Council iş birliği ve Çankaya Belediyesi’nin de desteği ile gerçekleşecek etkinlik kapsamında, 26 Eylül Perşembe günü üç mural sanatçısı ve üç aktivist bir araya gelerek, engelli kadınların gündelik hayatlarında sık sık karşılaştıkları sorunlar üzerine konuşacaklar. Sanatçılar, bu toplantıda konuşulanlar üzerinden bir mural fikri oluşturup görsel bir taslak çizecekler. Ardından her sanatçı, çizdiği taslağı 27-29 Eylül tarihleri arasında Çankaya bölgesinde bulunan üç farklı duvara uygulayacak. Etkinliğe katılacak mural sanatçıları; çalışmalarında büyük ölçüde kadın formlarını öne çıkaran Friz, video, tipografi ve sokak sanatı alanlarında çalışan Ekin Kılıç Ezer ve şablon baskı, kostik teknikleri ile sokak sanatında eserler üreten Yeşim Paktin. Etkinliğe katılacak aktivistler ise klinik psikolog ve engelli hakları aktivisti Beyza Ünal, gazeteci, fotoğrafçı ve Engelsiz Sanat Derneği danışmanlarından Elif Gamze Bozo ve Engelli Kadın Derneği’nde gönüllü ve yönetim kurulu üyesi Fatma Köseoğlu Güldal. (Ankara/EVRENSEL)

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

ODTÜ'de yurt sorunu: İtibardan tasarruf edip gençlere imkan sağlayın

SONRAKİ HABER

TTB koronavirüs için heyet oluşturdu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...