Praksis yeni albümünü yayınladı: Tekmeye kafa

Praksis Müzik Grubu, 3 yıl aradan sonra, toplumsal mücadelenin şarkılarından oluşan yeni albümü ‘Tekmeye Kafa’yı internet üzerinden yayınladı.

17 Eylül 2019 19:03
Paylaş

Praksis ekibi, 7 şarkılık albümlerine ilişkin, birkaç yıldır konserlerde, eylemlerde çaldıkları ve böylelikle süzgeçten geçmiş olan şarkıları albümleştirdiklerini dile getirdi. Tüm şarkılarını toplumsal eşitlik ve özgürlük mücadelesi için yaptıklarını ve şarkılarının #copyleft (telif feragatli) olduğunu ifade eden ekip, “Şarkılarımızı, şirketler para kazansın diye değil, şirketler düzeni son bulsun diye yapıyoruz” dedi. Rock, Reggae, Ska, Rap türlerinde şarkılar olan albüm, ekibin internet sitesinden yayınlandı. Şarkılar grubun kendi sitesi üzerinden dinlenebiliyor ve indirilebiliyor.

"NEŞEYLE, UMUTLA, DAYANIŞMAYLA, ÖFKEYLE YÜRÜYECEĞİZ"

Ayrıca bilindik dijital dinleme platformlarından da dinlenebilen albüm için ekip şunları söyledi; "Güzel günler biz ona yürümedikçe bize gelmeyecek. Evet, yürüyeceğiz. Neşeyle, umutla, dayanışmayla, öfkeyle yürüyeceğiz yavaş yavaş. Onlar bize her gün televizyonlarından, gazetelerinden, camilerinden yalanlar anlatıyor olsalar da yürüyeceğiz. Bu çelişkiler dünyasında, cinayetin sofrasında bazen "Ah, keşke yer yarılsa içine girsem" umutsuzluğuna düşsek de yürüyeceğiz. Yürürken, yürüdüğümüzü anlatacağız her birimize. Her şeyin piyasalaştığı, şarkıların ve tutkuların satılık olduğu bu pazarda, suyun, ağacın, yaşamın dostu, gözlerini kar hırsı bürümüş şirketlerin ve kolluk gücü devletlerin düşmanı olan eşkıyaların hikayelerini anlatacağız birbirimize. Telifi olsa ne yazar, Metin Lokumcu’nun sıkılı yumruğu olacağız. Halkın aşını, ekmeğini, düşünü, geleceğini, parasını çalanlar bizi delirtemeyecek. Vazgeçmeyeceğiz, yürüyeceğiz. Ve ne zaman ki tekrar tekrar o kötü duygu çökse içimize, bu dünyadan erkenden göçmüş sakalsız şairin şu dizeleri gelecek aklımıza: "Nice olsa denizde kum, büyük balıkta da pul, birleşince edemezmiş küçükleri kendine kul." (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İBB işlemleri başlattı: 'Kadıköy-Sultanbeyli' metro hattı için başvuru yapıldı

SONRAKİ HABER

Akaryakıt ve ÖTV'ye yine zam: Benzine 36, motorine 34 kuruş zam yapıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...