17 Eylül 2019 18:18

Filistinli örgütler, hükümete Oslo Anlaşması'ndan çekilme çağrısı yaptı

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi, Hamas ve İslami Cihad örgütleri, Filistin yönetimine Oslo Anlaşmasından çekilme çağrısında bulundu.

Arşiv | Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Filistinli gruplar, Oslo Anlaşması'ndan çekilme ve Filistin'deki bölünmüşlüğe son verme çağrısı yaptı.

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi yöneticilerinden Cemil Mezher Filistin davasına yönelik komplolarla mücadelenin Filistin'de birliğin sağlanmasından geçtiğine işaret etti.

Mezher, Filistin'de iç bölünmenin sürmesinin İsrail'in işlediği suçları sürdürmesine imkan tanıdığını vurguladı.

Hamas'ın üst düzey isimlerinden İsmail Rıdvan ise Gazze'de düzenlenen “Oslo'dan Çıkış” başlıklı toplantıda yaptığı konuşmada, “Oslo Anlaşması işgalcileri yerleşim yerleri konusunda cesaretlendirdi. Oslo geride bir iç parçalanmışlık bıraktı” dedi.

“Oslo Anlaşması Araplarla İsrail'in normalleşmesinin yolunu açtı” diyen Rıdvan, Kudüs'ün ABD tarafından İsrail'in ‘başkenti’ olarak tanınması ve Yüzyılın Anlaşması'nın Oslo'nun tehlikeli yansımalarından olduğuna dikkati çekti.

İslami Cihad Hareketi Genel Sekreteri Ziyad en-Nehale de “Oslo insanların geçirdiği en kötü tecrübelerden biri. Bugün bize bu anlaşmanın yanı sıra yeni tehditler dayatılıyor” diye konuştu. Nehale, “Özellikle düşman 'Yüzyılın Anlaşması' gibi yeni komplolar kurarken Filistinlilerin haklarının güvence altına alınması için siyasi gidişat düzeltilmeli. Yüzyılın Anlaşmasının uygulanması siyonist projenin bölgede ve dünyada zafer kazanması demektir” dedi.

OSLO ANLAŞMASI NEDİR?

Filistin ile İsrail yönetimi arasında 1995'te imzalanan "İkinci Oslo Anlaşması" çerçevesinde işgal altındaki Batı Şeria, A, B ve C bölgelerine ayrılmıştı.

Yüzde 18'i kapsayan “A bölgesi”nin yönetimi idari ve güvenlik olarak Filistin'e, yüzde 21'lik “B bölgesi”nin idari yönetimi Filistin'e, güvenliği İsrail'e devredilirken yüzde 61'ini kapsayan “C bölgesi”nin idare ve güvenliği İsrail'e bırakılmıştı. (Gazze/AA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Konya'da yol kenarındaki bir direğe asılı ölü kaya sansarı bulundu

SONRAKİ HABER

Grup Yorum üyeleri hakim karşısına çıktı, gizli tanık soruları yanıtlayamadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa