17 Eylül 2019 12:06

İran'da işçilerin maaş eylemine polis saldırdı: 15 kişi yaralandı, 30 kişi gözaltında

Arak kentindeki İş Makineleri Yapım Şirketi'nin yüzlerce işçisinin, 4 aydır maaş alamadığı için yaptığı eyleme polis saldırdı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

İran'da maaşlarını alamadıkları için eylem yapan işçilere polis saldırdı. Polisin saldırısı esnasında 15 işçi yaralandı, 30 kişi de gözaltına alındı.

İranlı İşçiler Haber Ajansına (ILNA) göre, Arak kentindeki İş Makineleri Yapım Şirketi (HEPCO) çalışanlarının maaşlarının ödenmesi talebiyle dün düzenlediği eyleme polis müdahale etti. Merkez Eyaleti Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdür Yardımcısı Muhammed Taki Abayi Hezaveh, "HEPCO çalışanları protesto eylemleri kapsamında birkaç saatliğine tren yolunu kapattı. Polisin müdahalesi üzerine tren yolu açıldı." dedi.

İran İnsan Hakları Örgütüne ait Twitter hesabından yapılan paylaşımda, polisin müdahalesi esnasında 15 işçinin yaralandığı, 30 kişinin de gözaltına alındığı belirtildi. Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdür Yardımcısı Muhammed Taki Abayi Hezaveh ise bu konuda bilgisinin olmadığını söyledi.

HEPCO çalışanlarının 4 aydır maaş alamadıkları, sigortalarının düzenli olarak yatırılmadığı ve şirket yöneticilerinin işçilerin taleplerini dikkate almadığı ifade ediliyor.

İran, ekonomik kriz nedeniyle zaman zaman işçi eylemlerine sahne oluyor. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Fransa'da mültecilere ‘tahliye’ operasyonu: Bin kişi barınma merkezlerine götürüldü

SONRAKİ HABER

Polis, kol kırmanın "yasal sınırlar içinde" olduğunu savundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa