17 Eylül 2019 10:35

MEB bünyesindeki bin 299 üst düzey yöneticiden yalnızca 25'i kadın

MEB'te görev yapan bin 299 üst düzey yöneticinin yalnızca 25'i kadınlardan oluşuyor.

Milli Eğitim Bakanlığı logosu

Paylaş

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bünyesinde görev yapan üst düzey bin 299 yöneticinin yalnızca 25’inin kadın olduğu bildirildi. Kadın yönetici sayısının toplam yönetici sayısına oranı yüzde 1,92’de kaldı.

BirGün'den Mustafa Mert Bildircin'in haberine göre, MEB'te il milli eğitim müdürü, il müdür yardımcısı ve ilçe milli eğitim müdürü olarak görev yapan toplam bin 299 yöneticinin bin 274’inin erkek olduğu belirtildi. Verilere göre, 81 il içinde sadece Muğla ve Sakarya’da kadın il milli eğitim müdürleri görev yapıyor. Milli eğitim müdürlüklerinde müdür yardımcısı olarak çalışan kadın sayısı ise 16’da kaldı. Türkiye’deki 299 milli eğitim müdür yardımcısının 283’ü erkekler arasından seçildi. Erkek yönetici ağırlığı, ilçe milli eğitim müdürlüklerinde daha fazla gerçekleşti. Türkiye’nin 917 ilçesinde, "İlçe Milli Eğitim Müdürü" koltuğunda oturan kadın sayısının sadece 7 olduğu belirlendi.

"CİNSİYET EŞİTLİĞİ MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ"

Bakanlık merkez teşkilatındaki kadın yönetici azlığının eğitim alanında kadına ve toplumsal cinsiyet eşitliğine bakışı ortaya koyduğunu söyleyen Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, "Toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelemizin temel taleplerinden biri de tüm kurumlarda kadınların eşit temsiliyet hakkıdır" dedi. Bakanlığın kadını yok sayan birçok uygulaması olduğunu belirten Aydoğan, toplumsal cinsiyet eşitliği projelerinin hemen her alandan çıkarıldığını anımsattı.

Aydoğan, eğitim müfredatının cinsiyetçi bakış açısıyla yapılandırıldığını ifade ederek "Cinsiyet eşitliği mücadelemizi hem hukuki hem de fiili olarak sürdürmeye devam edeceğiz" ifadesini kullandı.

OKUL MÜDÜRLERİNDEKİ TABLO DA FARKSIZ

OECD’nin geçen günlerde yaptığı bir çalışma okul müdürlerinde benzer bir tabloyu ortaya koymuştu. OECD, öğretmen ve okul müdürlerinin çalışma ortamlarını değerlendiren bir anket çalışması yapmıştı. Bu çalışmaya göre Türkiye’de kadın öğretmenlerin oranı artmasına rağmen kadın müdürlerin oranı azalarak yalnızca yüzde 7’de kalmıştı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İzmir'de çocuğa cinsel istismar davasında "iyi hal" indirimi

SONRAKİ HABER

ALES başvuruları başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...