16 Eylül 2019 20:23

Venezuela'da hükümet ve bazı muhalifler arasında diyalog masası kararı

Venezuela'da hükümet ile muhaliflerin elindeki Ulusal Meclisteki (AN) bazı partiler arasında anlaşma imzalandı. Anlaşmaya göre bir diyalog masası oluşturuldu. 

Fotoğraf, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun Twitter hesabından alınmıştır

Paylaş

Hükümet ile muhaliflerin elindeki Ulusal Mecliste temsil edilen bazı partiler arasında varılan anlaşmada Ulusal Seçim Konseyine yeni üye atanması, Venezuela'nın hak iddia ettiği Esequibo bölgesindeki haklarının korunması ve bazı davalarda tutuklu yargılananların serbest bırakılması gibi hususlar yer aldı.

Yeni bir ulusal diyalog masası oluşturulması konusunda mutabakat sağlayan partiler ayrıca ülkeye uygulanan uluslararası yaptırımların da kaldırılması çağrısında bulundu.

AA'nın haberine göre Venezuela'da ABD'nin desteklediği kendini geçici devlet başkanı ilan eden Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido öncülüğündeki muhaliflerin hükümetle olan görüşmelerden çekildiklerini açıklamalarına karşın AN'deki bazı muhalif partiler ve hükümet yeni bir anlaşmaya vardı.

Çoğunluğu muhaliflerin elindeki AN'de temsil edilen Venezuela İçin Çözümler, Değiştirelim ve İlerleme partileri ile Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümeti arasındaki anlaşma başkent Caracas'taki Dışişleri Bakanlığı Sarayı Casa Amarilla'da imzalandı.

Taraflar arasında ayrıca sürekli müzakereler için ulusal diyalog masası oluşturulması konusunda mutabakat sağlandı.

Anlaşmada "Ulusal Seçim Konseyine (CNE) yeni üyelerin atanması, Venezuela’nın Esequibo bölgesindeki haklarının korunması ve bazı davalarda tutuklu yargılananların serbest bırakılması, petrol ürünlerinin gıda karşılığı satışı" gibi konuların yer aldığı belirtildi.

İKTİDAR PARTİSİ, ULUSAL MECLİS'E (AN) GERİ DÖNECEK

Anlaşmada ayrıca Venezuela'ya uygulanan uluslararası yaptırımların kaldırılması talep edildi.

İktidardaki Venezuela Birleşik Sosyalist Partisinin (PSUV) Ulusal Meclis'e (AN) geri dönmesine de karar verildi.

Anlaşmayı Venezuela İletişim, Turizm ve Kültürden Sorumlu Devlet Başkan Yardımcısı Jorge Rodriguez, duyurdu. Rodriguez, "Venezuela'nın bütün siyasi, sosyal ve ekonomik aktörleri ve tüm dünyanın, hükümet olarak pozisyonumuzun kapıların açık tutulmasından yana olduğunu bilmesini istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Anlaşmanın Venezuela için büyük bir adım olduğunu söyleyen Rodriguez, bütün muhalif partilere "ulusal diyalog masasına" katılma çağrısı yaptı. 

BARBADOS'TAKİ GÖRÜŞMELER

Venezuela'da Maduro hükümeti ile ABD destekli Guaido öncülüğündeki muhalefet, mayıs ayında Norveç'in arabuluculuğunda görüşmelere başlamış, görüşmeler daha sonra Barbados'a taşınmıştı. 

Maduro hükümeti Ağustos'un başlarında, ABD'nin Venezuela'ya karşı uyguladığı ve ülkenin ABD'deki tüm varlıklarının dondurulmasını içeren yaptırımlara Guaido'nun destek vermesi gerekçesiyle Barbados'taki görüşmelere katılmayacağını açıklamıştı.

Ağustosun sonlarında ise hükümet ile muhalefet arasında görüşmelerin başlaması için yeniden temas kurulsa da medyada, Maduro'nun Venezuela'nın hak iddia ettiği Guayana topraklarında bulunan Esequibo bölgesine yönelik duruşunu değiştirmemesi halinde, bu kez Guaido'nun görüşmelere katılmayacağını duyurmuştu. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

DEÜ GSF öğrencilerinin basın açıklaması polisler tarafından engellendi

SONRAKİ HABER

Balıkesir'de mültecileri taşıyan tekne battı: 1 çocuk yaşamını yitirdi, 1 bebek kayıp

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa