16 Eylül 2019 11:19
Son Güncellenme Tarihi: 16 Eylül 2019 16:17

AYÇEP: Mehmet Kumcu'nun ölümü kaza değil cinayet

AYÇEP Başkanı Mehmet Vergili, Aydın'da JES çalışmaları yüzünden yaşanan ölümün kaza değil cinayet olduğunu söyledi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Özer AKDEMİR
Aydın

Aydın Umurlu'da JES şirketinin yaptığı çalışmalar nedeniyle Mehmet Kumcu'nun, Emirdoğan çayına düşerek hayatını kaybetmesi ve Kumcu'nun hayatını kaybettiği yerde şirketin çalışmalarını sürdürmesi tepkilere neden oldu.

Karkey JES adlı şirket, Umurlu'da yaklaşık iki aydır kanal açma çalışması yapıyor. Bir hafta önce bir kadın, açılan JES çukurlarına düşüp beyin travması geçirmişti. Önceki gün ise 86 yaşındaki Mehmet Kumcu adlı çiftçi, Emirdoğan çayı üzerine yapılan ve hiçbir önlem alınmayan köprüden mobileti ile geçerken çaya düşerek yaşamını yitirdi.

Kumcu'nun öldüğü yerde Aydın Çevre ve Kültür Derneği Platformu (AYÇEP) tarafından yapılan açıklama öncesi şirketin iş makinesinin olay yerinden 50 metre ötede çalışmaya devam etmesi köylülerin tepkilerine neden oldu. Köylülerin tepkileri üzerine çalışma durduruldu.

Basın açıklamasında konuşan köylüler de aylardır JES şirketinin çalışmaları nedeniyle çok büyük zorluklar yaşadıklarını anlatarak "bizim yaşamaya hakkımız yok mu? Biz bu ülkenin vatandaşı değil miyiz? Bir yetkili gelsin görsün bu koşullarda yaşayabilir mi kimse" dedi.

"JES ÇALIŞMALARI DURMALI"

AYÇEP Başkanı Mehmet Vergili, yaşanan ölümün kaza değil cinayet olduğunu belirterek "JES şirketleri hem doğamıza hem canımıza kastettiler. Çalışma yaparken ne bir çevresel önlem ne de güvenlik önlemi alıyorlar. Şirket, utanmadan daha Mehmet amcamızın cenazesi kalkmadan aynı yerde çalışmayı sürdürüyor. Bir an önce tüm JES çalışmalarının sonlandırılması lazım. Yoksa Aydın yaşanmaz hale gelecek" dedi.

Köylülerden Tuğrul Şalgam ise JES'ler yüzünden bahçedeki tüm ağaçlarının kuruduğunu anlatarak “Mehmet amcamızın öldüğü yerde, şirketin hâlâ çalışma yapması insan hayatına hiçbir değer vermediklerini gösteriyor. Yazıklar olsun” diye konuştu.

Ömer Çetinkabaklıoğlu :"aylardır bu calışmalar yüzünden adeta sokağa adım atamaz hale geldik. Bağımıza bahçemize gidemiyoruz.

ÖNCEKİ HABER

Diyarbakır’da kayyuma tepki 29. gününde

SONRAKİ HABER

AB, liderlerden Brexit'in ertelenmesini talep edecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa