16 Eylül 2019 10:07

ABD Komünist Partisi, kuruluşunun 100. yıl dönümünü kutladı

ABD Komünist Partisi (CPUSA), kuruluşunun 100. yıl dönümünü New York’taki etkinlikte kutladı. CPUSA Eş Başkanı Joe Sims sorularımızı yanıtladı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Ekim KILIÇ
New York

ABD Komünist Partisi (CPUSA), kuruluşunun 100. yıl dönümünü New York’taki etkinlikte kutladı.

Açılış konuşmasını yapan partinin yeni Eş Başkanı Joe Sims, “KKK (Ku Klux Klan) hükümetine karşı mücadele ettiklerini” belirterek son yıllarda yükselen sağcı ırkçı hareketlere dikkat çekti. Rutgers Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Norman Markowitz, 20. yüzyılın başında kapitalizmin girdiği kriz ve savaş süreci, ABD’de gelişen militan işçi grevleri ve bu grevlerde ve komünist partinin kurulmasında göçmen emekçilerin rolünün büyük olduğunu ifade etti.  Connecticut Eyaleti Parti Başkanı Joelle Fishman ise Kentucky’de madencilerin gasbedilen ücretleri için devam ettirdiği tren yolu kesme eyleminden, Alexandria Ocasio-Cortez gibi meclisteki ilerici vekillerden bahsetmesi salonda alkışlarla karşılandı. Fishman, 2020 seçimlerini kastederek acil görevin “birlik kurmak” olduğunu söyledi.

PARTİ GİDEREK KÜÇÜLÜYOR

Uzunca bir süredir küçülen bir parti olsa da ABD Komünist Partisi, ülkedeki emek hareketi içerisinde hala bilinen ve üyeleriyle karşılaşılabilen bir parti. Haziran ayında yapılan 31’nci kurultayında sağ kanadın tasfiye edildiği ve parti çizgisinin yenilendiği biliniyor.

Etkinlik vesilesiyle partinin yeni Eş Başkanı Joe Sims, sorularımızı yanıtladı.  “Partinin öldüğü”ne ilişkin iddialara karşı Mark Twain’in ‘Ölümümün haberi çok abartılı’ sözüne referans vererek aktif olduklarını, birçok hareket içerisinde varlık gösterip büyüdüklerini söyledi. En önemli görevin Trump etrafında toplanan aşırı sağın yenilmesini olduğunu belirtti. Son kurultayda 20-25 yıl devam eden temel stratejik çizgi olan “aşırı sağcı politikalara karşı bir cephe” kurulması çizgisinin değişmediğini ekledi.

Daha militan bir mücadelenin gerekliliğini ifade eden Sims 2020 başkanlık seçimleri için aday adayı olan Bernie Sanders ile beraber yükselen sol dalgaya dair bir şeyler söyleyeceklerini belirtti.

SEÇİMLERDE DEMOKRAT PARTİYİ DESTEKLİYORLAR

Parti, 2016 başkanlık seçimlerinde Hilary Clinton’a ve daha öncesinde ise Obama’ya oy çağrısında bulunmuştu. Demokratik Parti’nin kendi analizlerinde nasıl bir yer aldığını sorduğumuzda ise Sims, “İşçi sınıfının sağı yenmesi için sahip olduğu tek gerçek aracın Demokratik Parti” olduğunu ileri sürdü.

İkili parti sisteminin üçüncü partiye yer vermediğini, kitle hareketi içinde inisiyatif alarak iktidara baskı uygulamaya çalıştıklarını söyledi. Demokratik Parti’nin büyük iş adamlarının partisi olduğunu fakat aynı zamanda işçi sınıfının ve sendikal hareketin bu partide çokça ‘siyasal yatırımı’ olduğunu savundu.

ÖNCEKİ HABER

AKP önünde eylem yapmak isteyen KHK mağduru Cemal Yıldırım gözaltına alındı

SONRAKİ HABER

Kayınpederinin şiddetine uğrayan Fatma: “Hiçbir kadın susmasın”

Reklam
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa