15 Eylül 2019 09:32

Frankfurt'ta 25 bin kişi otomobil fuarını protesto etti

Frankfurt'ta gerçekleşen Uluslararası Otomobil Fuarına karşı bir araya gelen 25 bin kişi, otomobil sanayisinin çevreye verdiği zararlara dikkat çekmek için eylem yaptı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Zehide YENTÜR
Frankfurt

Almanya’nın Frankfurt kentinde gerçekleşen Uluslararası Otomobil Fuarına (IAA) karşı cumartesi günü (14 Eylül) bir araya gelen 25 bin kişi, otomobil sanayisinin çevreye verdiği zararlara dikkat çekti.

Resmi olarak 12 Eylül'de Başbakan Angela Merkel’in katılımıyla yapılan açılışa bu konuda eleştirel görüşleriyle bilinen Frankfurt Belediye Başkanı Peter Feldmann davet edilmedi.

BİNLERCE KİŞİ BİSİKLETİYLE GELDİ

Cumartesi günü değişik kentlerden bisikletlerle gelenler, değişik kollardan Frankfurt’a giriş yaparken bazı otobanlar kapatıldı. Fuar alanına doğru yapılan yıldız yürüyüşü 18 bin bisikletli katıldı. Kent merkezinde bir araya gelen yaşam alanı savunucuları da yürüyerek fuar binasına doğru yola çıkarken, eyleme katılanlar daha sonra fuar binası önünde buluştu.

Otomobillerin çevreye saldığı gazların çevre kirliliğine yol açtığına dikkat çeken pankart ve dövizlerin taşındığı eylem sırasında özellikle kent merkezlerinde dolaşan büyük araçlara dikkat çekildi. Fuar alanı önünde gençlerin oluşturduğu kortejde sık sık "Bankalar ve tekellerin iktidarını yıkalım" sloganı atıldı.

TEMİZ ÇEVRE İÇİN UCUZ TOPLU TAŞIMA

Otomobil ve yakıt sektörünün karları uğruna havanın kirlenmesine, toplu taşımanın pahalanmasına karşı çıkıldı. Bilindiği üzere, Frankfurt şehri Avrupa kentleri arasında toplu taşıması pahalı olan birkaç kentten biridir. Avrupa’nın bir çok kenti, özellikle şehir içinde toplu taşımayı teşvik etmek amacıyla tren ve otobüs fiyatlarını ucuzlatmış ve şehir içi trafiğini sınırlamıştır. Frankfurt’ta ise toplu ulaşım araçları el yakacak kadar pahalıdır.

Çevre eylemlerinde dikkat çeken bir nokta ise protestoların gitgide daha politik bir karakter kazanması ve kapitalist sistem eleştirilerinin artmasıdır. Taşınan döviz ve pankartlarda otomobil sektörünün karlarını sınırlamayan kapitalist sistem eleştirildi. Protesto pazar günü de devam etti. Sabahın erken saatlerinde fuar alanı 20 dakika boyunca yaşam alanı savunucuları tarafından girişlere kapatıldı. Daha sonra polis müdahale ederek eylem yapanları dağıttı.

Her yıl Frankfurt’ta düzenlenen otomobiller fuarını 60 bin kişi ziyaret ediyor. Fuar 22 Eylül Pazar günü sona eriyor.

ÖNCEKİ HABER

S-400 sisteminin ikinci bataryalarının teslimatı tamamlandı

SONRAKİ HABER

RTÜK'ten "Çukur"a para cezası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa