15 Eylül 2019 08:43

dilop’un Eylül-Ekim sayısında: Bir kültür emektârı Celîlê Celîl

Kürtçe-Türkçe iki dilli yayınlanan kültür sanat dergisi dilop, Eylül-Ekim sayısını kapağına taşıdığı Kürdolog Celîlê Celîl’e ithaf ediyor.

dilop Eylül-Ekim sayısı kapağı

Paylaş

İki ayda bir yayınlanan kültür sanat dergisi dilop’un Eylül-Ekim sayısı çıktı. Kürtçe-Türkçe iki dilli yayınlanan tek dergi durumundaki dilop, bu sayısını kapağına taşıdığı Kürdolog Celîlê Celîl’e ithaf ediyor. Kürt yazar, sanatçı ve aydınlardan gelen soruları yanıtlayan Celîl, “yaşarken ölümsüzlüğün sırrına erenlerden...” şeklinde niteleniyor.

Dil bilimci Necmiye Alpay’ın ‘Barışsızlığımız’ yazısıyla Dünya Barış Günü’ne atıfta bulunulan dilop’ta, bundan böyle her sayıda bir bölge ilini yazacak olan Sezai Sarıoğlu, kendi özgün üslubuyla okuyucuyu Diyarbakır gezisine çıkarıyor.

Receb Dildar ve Amed Tîgrîs ile yapılmış röportajda ise Şeyh Sait İsyanı’na katılan Hesê Karazî ve Şeyh Sait’in katibi Fehmiyê Bîlal’in hayatından çarpıcı anekdotlar, anılar aktarılıyor.

Deneyimli gazeteci Gökçer Tahincioğlu’nun, ‘devlet dersi’nden geçemeyen Kürt çocuklarını konu ettiği “Bir coğrafyada çocukluk” yazısı ve Ali Fikri Işık’la Amedspor üzerine yapılmış ilginç röportajın da olduğu dilop’ta, Miradê Miradan da Kürt sinema tarihini irdeleyen bir dizi yazıya başlıyor.  

Bextiyar Elî’nin Soraniden Kurmancîye uyarlanmış Lava şiirinin ilk kez yayınlandığı dergide, Tahir Şilkan ise ‘Edebiyatta 6-7 Eylül’ yazısıyla yer alıyor.

Akademisyen Arzu Yılmaz’ın, ABD-Türkiye ilişkilerinin seyrinin Kürtlere nasıl yansıyabileceğini irdeleyen makalesi dikkate değer öngörüler içeriyor...  

Fewzi Bilge’nin resimlerine ilişkin kısa okumalara da devam edilen dilop’ta; her sayıda olduğu gibi öykü, hikâye, deneme ve şiir sayfaları Kürtçe’ye ayrılıyor. Selim Temo, Evîn Şikakî, Firat Cewerî, Salihê Kevirbirî, Müslüm Aslan, Mehmet Oncu ve Huseyîn Çaglayan da bu sayıya katkı sunan diğer isimler arasında... (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Adana'da tarım işçilerini taşıyan minibüs devrildi: 8'i çocuk, 10 yaralı

SONRAKİ HABER

Munzur Vadisi Milli Parkı'nda planlanan baraj ve HES'ler için keşif kararı

Reklam
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa