15 Eylül 2019 10:39

Kürt Şair Arjen Arî’nin şiir seti Weşanên Sor (Sor Yayınları) tarafından basıldı

2012 yılında yaşamını yitiren modern Kürt edebiyatının önemli şairlerinden Arjen Arî'nin 9 şiir dosyası, Weşanên Sor (Sor Yayınları) tarafından ilk kez set olarak yayına hazırlandı.

Görsel: Sor Yayınları

Paylaş

Kürt Şair Arjen Arî’nin 9 şiir dosyası Weşanên Sor (Sor Yayınları) tarafından set olarak yayına hazırlandı.

2012 yılında henüz 56 yaşında iken yakalandığı kanser hastalığı sonucu aramızdan ayrılan şair Arjen Arî, ardında birçok değerli eser bıraktı. 9 şiir dosyası bulunan şairin eserleri şimdiye dek 2016 yılında KHK ile kapatılan Evrensel Basım Yayın dahil olmak üzere farklı birkaç yayınevi tarafından basıldı. Arjen Arî'nin tüm eserleri ilk kez bir arada, bir set olarak Weşanên Sor (Sor Yayınları) tarafından basıldı.

Modern Kürt edebiyatının en önemli şairlerinden olan Arjen Arî’nin 9 şiir dosyası ilk kez bir yayınevi tarafından bir set olarak yayına hazırlandı. Set “Şêrgele”, “Ev Çiya Rûspî ne”, “Ramûsan Min Veşartin Li Geliyekî”, “Eroûtîka”, “Çil Çarîn”, “Efendîno”, “Destana Kawa û Azhî Dehaq”, “Heftê û Du Nefî” ve “Şi’îr û Sînor” isimli kitaplardan oluşuyor ve ilk kez 28 Eylül - 6 Ekim tarihlerinde Diyarbakır’da yapılacak 7. TÜYAP kitap fuarında okuyucunun karşısına çıkacak.

Arjen Arî şiir setini ilk kez kendilerinin yayına hazırladığını, bundan dolayı da onur duyduklarını belirten Weşanên Sor temsilcisi ve setin editörlerinden Reşo Ronahî, Arjen Arî’nin "Yağ ey kar/ Diren ey tomurcuk/ Sen buralısın, ben buralı!" dizelerine atıfta bulunarak “Arjen Arî şiiriyle bir direniş kalesidir. Biz de bu direniş mirasına sahip çıkmak için elimizden geleni yapıyoruz. Adına şiir yarışması düzenliyorduk, şimdi de kitaplarını bir arada yayına hazırladık” dedi.

7. TÜYAP kitap fuarında kitapların okuyucuyla buluşacağını belirten Ronahî, “Biri adına düzenlediğimiz şiir yarışmasının ödül töreni, biri de Arjen Arî şiirini konuşacağımız panel olmak üzere şairin anısına iki etkinliğimiz olacak 5 Ekim tarihinde fuarda. Tüm okurları bekleriz” çağrısında bulundu.

Arjen Arî’nin kardeşi Necla Arî ise “Arjen Arî henüz hayatta iken kitaplarını Evrensel Basım Yayın çatısı altında toplamak istiyordu. İsteği yerine gelmiş oldu” dedi.

Fuarın dışında şairin kitapları yakın zamanda kitapçılarda yerini alacak. Ayrıca kitaplara ulaşmak isteyenler Weşanên Sor’un sosyal medya hesaplarından veya yayınevine telefonla ulaşarak sipariş verebilir. Yayınevinden sipariş vermek isteyenler 0216 449 25 41 numaralı telefona ulaşabilir.

ÖNCEKİ HABER

Muş'ta taş ocağı istemediği için gözaltına alınan 15 köylü serbest bırakıldı

SONRAKİ HABER

Okullardan TÜGVA protokolü gereği 'Medeniyet ve Değerler Kulübü' kurmaları istendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa