14 Eylül 2019 09:01

Karaburun’da yavru Akdeniz foku yaralı olarak sahile vurdu

İzmir Karaburun'da kıyıya vuran yavru Akdeniz foku uzun süre dinlendikten sonra denize döndü. Karaburun Yerel Fok Komitesi konuyla ilgili açıklama yaptı.


Yaralı Akdeniz foku, uzunca bir süre dinlendikten sonra denize döndü.

Paylaş

İzmir'in Karaburun ilçesinde Yeniliman’da otelde konaklayan tatilciler tarafından kıyıya yaralı olarak vurmuş yavru Akdeniz foku ihbarı yapıldı. Sualtı Araştırmaları Derneği/Akdeniz Foku Araştırma Grubu’ndan Ozan Veryeri alanda gözlem çalışmaları yaparak konuyu ilgili birimlerle paylaşırken gelişmelere ilişkin Karaburun Yerel Fok Komitesi de yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, Karaburun İlçe Tarım Müdürlüğü ve Karaburun Belediyesi Veterinerlik Şubesi ekiplerinin de hazır bulunduğu Yeniliman sahilinde olaya müdahale edecek ilgili birimlerin uzunca bir süre beklendiği belirtildi. Karaburun Yerel Fok Komitesi üyeleri, Akdeniz fokuna yaklaşmamaları için halka uyarılarda bulundu.

Komite üyelerinin yaptığı açıklamalarda şu bilgilere yer verildi: “Doğa Koruma ve Milli Parklar 4 Bölge Müdürlüğü Av Yaban Hayatı Şube Müdürü Veteriner Hekim Hasan Paşalı, Dr. Ebru Tong olay mahaline geldiklerinde yavru fok, kendisini yenilimanın sularına bırakmıştı. İzmir’den gelen teknik ekip, gün boyu yeniliman sahilinde dinlenen Akdeniz Foku’nun denize açılarak gözden kaybolmasının güçlendiğinin işareti olabileceğini söyledi. Bu arada Karaburun Yerel Fok Komitesi üyeleri Yeniliman’dan Bozköy Deresine kadar olan alanda yavru Akdeniz fokunun çıkabileceği koyları tarayarak bölgedeki işletmelere bilgi verdi.”

AKDENİZ FOKLARI BÖLGE İÇİN DEĞER

Karaburun Yarımadası kıyılarının Akdeniz fokları ve yaşam alanları için önemli bir habitat olduğu belirtilen açıklamada, ulusal mevzuat ve uluslararası sözleşmelerle koruma altında olan Akdeniz Foklarının bölge için önemli bir değer olduğu vurgulandı. Karaburun Yarımadası kıyılarında yer alan Balık Çiftliklerinin nesli tehlike altında olan bu tür için de bir tehdit olduğunu söyleyen Komite üyeleri, “Balık Çiftlikleri için 4-5-6 No’lu alanlar potansiyel yetiştiricilik alanları olarak belirlenmişti. Yarımadalılar uzunca bir süredir bu alanlarda yapılan kiralamalar ve taşınmalarla mücadele ediyor. Mart 2019’da ilan edilen Karaburun Yarımadası-Ildırı Körfezi ÖÇKB ilanı ile Yarımada geleceği ile ilgili önemli bir sürece girdi. Yönetim planının hazırlanması sürecinin başlatılmasını, doğal değerlerin tahribatını önlemek üzere gerekli rezerv alanları, hassas alanlar ve yarı hassas alanların saptanmasını istiyoruz. Yönetim Planlaması çalışmalarında yerelde muhtarlıklar, STK'lar ve ilgili birimlerin sürecin olmazsa olmazı olduğunu düşünüyoruz” dedi. (İzmir/EVRENSEL)             

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Halk müziği sanatçısı Hüseyin Korkankorkmaz Babil Sanat Sokağı'nda

SONRAKİ HABER

Bahçeli: Yenikapı'ya otomobil galerisi açacak kadar çıldıran kırık sandalyeli şahıs

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...