13 Eylül 2019 17:50

Erdoğan: Yargının gücü benim elimde mi, böyle saçmalık olur mu, yargı bağımsızdır

Reuters'a konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Devlet başkanı olarak yargının gücü benim elimde mi? Böyle bir saçmalık olur mu? Yargı bağımsızdır. Bağımsız yargı kararlarını vermekte serbesttir" dedi.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Reuters'ın sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne yönelik eleştirilere sistemin demokratik olduğu yanıtını veren Erdoğan "Devlet başkanı olarak yargının gücü benim elimde mi? Böyle bir saçmalık olur mu? Yargı bağımsızdır. Bağımsız yargı kararlarını vermekte serbesttir" ifadelerini kullandı. Kabine değişikliğine konusunda da konuşan Erdoğan, "Kabine değişikliğini ihtiyacımız olduğu anda yaparız, siparişle yapmayız. Ortada bir sıkıntı yokken kabine konusunu ele almanın anlamı yok. Gerek duyulursa yaparız" dedi.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"GÜVENLİ BÖLGE OYALAMA SİYASETİNE DÖNÜŞÜYOR"

"Koalisyon içindeki ülkeler güvenli bölge noktasında adım atmaya gelince işi biraz frene basmak suretiyle ağırlaştırıyorlar. Maalesef güvenli bölge anlayışı beklentilerimizi karşılamıyor, oyalama siyasetine dönüşüyor. Sabrımız taşarsa başımızın çaresine bakmak durumunda kalacağız."

"RUSYA SU-35 VE SU-57 SATMAYI TEKLİF ETTİ"

"Rusya SU-35 ve SU-57 savaş uçakları satmayı teklif etti. Rusya bu konuda savunma sanayiine yönelik her adımda 'Biz varız' diyor. S-400 sistemi ile ilgili adımı atınca bu bizi biraz rahatlatacak, en geç nisana kadar yerlerine monte edilmiş olacak. Savunma sistemleri olarak çok daha huzurlu hale gelmiş olacağız. Savunma sanayiinde attığımız adımlarla ortak savunma sistemlerine de girdiğimizde, bizler bölgede çok daha güvenli bir güç, ön koruma tedbirlerini almış bir NATO ülkesi olacağız."

"ABD, TÜRKİYE'Yİ DAHA FAZLA İNCİTMEK İSTEMEYECEKTİR"

"Trump S-400 konusunda yapılanları anlayışla karşılarken yaptırım tehditlerinin gerçeği yansıttığını düşünmek mümkün değil. F-35 konusunda sekteye uğrayan süreçler konusunda Trump ile ABD seyatinde (BM Zirvesi) konuşacağız. ABD gibi bir ülke müttefiki Türkiye'yi daha fazla bana göre incitmek istemeycektir. Bu rasyonel davranış değildir, sorumlu bir dış politika hiç değildir. Halkbank ve yaptırımlar konusunda Trump ile birbirimize güvenimiz var. İnanıyorum ki, ABD'deki görüşmede bunu karşılıklı teyit edeceğiz."

"PATRİOT ALMA KONUSUNU TELEFONDA KONUŞTUK"

"Trump ile Patriot alma konusunu telefonda konuştuk. Ancak ona S-400'deki şartları sizde de görmemiz lazım dedim. Belirli bir oranı belirli bir paketi bu tür şartlarda ortak üretim, kredi vs. gibi olduğu anda biz Patriot'u alabiliriz. Alternatifli çalışılması gerektiğine inanıyorum. Nasıl Patriot'larda önümüz tıkanınca biz S-400 olayına girdiysek, F-35'lerde de önümüzün tıkanması halinde çaresine bakacağız."

"GEREKİRSE KAPILARI AÇMAK ZORUNDAYIZ DEDİM"

"Hem İran ile hem Rusya ile ikili görüşmelerimiz olacak, hem de üçlü görüşmemiz olacak. Buradaki beklenti anlık ateşkesler değildir. Göçün sona erdirilmesini, ateşkesin teminini hedefliyoruz. İdlib halkına her türlü yardımı ulaştırmaya çalışıyoruz. Göçe karşı gerekirse kapıları açmak zorundayız dedim."

"KABİNE DEĞİŞİKLİĞİNİ SİPARİŞLE YAPMAYIZ"

"Kabine değişikliğini ihtiyacımız olduğu anda yaparız, siparişle yapmayız. Ortada bir sıkıntı yokken kabine konusunu ele almanın anlamı yok . Gerek duyulursa yaparız."

"CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ DEMOKRATİK BİR SİSTEMDİR"

"Devlet başkanı olarak yargının gücü benim elimde mi? Böyle bir saçmalık olur mu? Yargı bağımsızdır. Bağımsız yargı kararlarını vermekte serbesttir. Bir başka konu parlamento. Yürütme olarak güç parlamentoda. Parlamentonun yasama olarak yaptıklarını benim yapma yetkim yok. Ama yasama dışında hakkında herhangi bir yama organı olarak karar yoksa o zman Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi devreye girer. Bu da süreci hızlandırır. Çünkü Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi demokratik bir sistemdir." (HABER MERKEZİ)

 

ÖNCEKİ HABER

H&M işçileri greve çıkıyor

SONRAKİ HABER

Ege İnsan Hakları Okulu "Ablukayı Dağıtmak" forumuyla sona erdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa