13 Eylül 2019 11:03
Son Güncellenme Tarihi: 13 Eylül 2019 17:37

Tayyip Erdoğan, Kulp saldırısıyla ilgili HDP'yi hedef gösterdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kulp’taki saldırıya ilişkin HDP’yi hedef gösterdi: HDP İlçe Başkanı ve Belediye Fen İşleri Müdürü alındı. Başkaları da alınacak diye düşünüyorum.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, cuma namazını Dolmabahçe Bezm-i Alem Valide Sultan Camisi'nde kıldı. Cuma namazı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, Kulp’taki saldırıya ilişkin açıklamalarda bulundu; HDP’yi hedef gösterdi.

Hayatını kaybedenlerin yakınlarına baş sağlığı dileyen Erdoğan, “Hemen İçişleri Bakanımı oraya gönderdik. Aynı zamanda genel başkan yardımcımı oraya gönderdik” dedi.

Saldırı sonrası başlatılan operasyona da değinen Erdoğan, “Şu anda da bildiğiniz gibi gerek HDP İlçe Başkanı, gerekse Belediye Fen İşleri şimdilik ilk etapta bunlar alındı. Ve daha başkaları da alınıyor, alınacak diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

ÜÇLÜ ZİRVE

Pazartesi günü Rusya ve İran'ın katılımıyla gerçekleşecek üçlü zirvede konuşulacaklara yönelik soruya Erdoğan, şu karşılığı verdi:

“Bu zirve bir süreç. Soçi'de başladı, Ankara ile devam etti. Daha sonra Tahran'la bu süreci devam ettirdik. Tekrar dönüşü yaptık, Soçi ve şu anda Ankara'da devam ediyoruz. Ankara'da yapacağımız bu zirveyle beraber de ağırlıklı olarak İdlib'teki gelişmeleri ele alacağız. İdlib'teki gelişmelerde de gözetleme noktaları dahil olmak üzere bunlardaki gelişmeler ve buradaki terör örgütleriyle verilen mücadele, bunları ele almak suretiyle bu süreci devam ettireceğiz. Koalisyon güçlerinin kendilerine göre yaptığı bazı çalışmalar var. Bizim onlarla da yaptığımız bazı görüşmeler var, Amerika ile yaptığımız bazı görüşmeler var. Bizim sınırımızda derinliğe baktığımızda Sayın Trump'ın daha önce 20 mil diye ifade ettiği 30 kilometre civarındaki bir derinliği kapsayan bu bölgedeki çalışmalarımız, bizim Silahlı Kuvvetler mensuplarıyla Amerika'nın yine aynı şekilde görüşmeler yaptı. Bu görüşmeler neticesinde varılan bazı noktalar var. Nitekim şu anda karşılıklı olarak helikopterlerimiz hep birlikte lojistik olarak bir hava harekatı yürütüyorlar. Ama tabii bu hava harekatı yeterli mi? Değil. Burada terör örgütü PYD, YPG bunlara karşı Amerika'nın tavrını çok önemsiyoruz. İstediğimiz tavır var mı şu anda? Henüz istediğimiz tavır yok. Bu istediğimiz tavrın gelişmesi, oluşması lazım. Bir hafta önce Sayın Trump'la bir görüşmem olmuştu. Şimdi de biliyorsunuz Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na gidiyorum. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda büyük ihtimalle Sayın Trump'la orada bir görüşmemiz olacak. Gerek dar kapsamlı, gerekse belki ikili. Bu görüşmelerimizde bunları tekrar ele alacağız. Buna göre de bu bölgedeki çalışmalarımızı hassasiyetle yürüteceğiz.” (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

CHP’li Çakırözer’den basın özgürlüğü raporu: Son iki ayda 26 gazeteci yargılandı

SONRAKİ HABER

İngiltere'de kamyon içinde 39 cansız beden bulundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa