13 Eylül 2019 12:06

Akşener: Millet İttifakı'nın geleceği önümüzdeki gelişmelere bağlı

Millet İttifakı ile ilgili açıklamalarda bulunan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, ittifakın geleceğinin önümüzdeki süreçteki gelişmelere bağlı olduğunu söyledi.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Millet İttifakının geleceğinin önümüzdeki süreçteki gelişmelere bağlı olduğunu söyledi. Akşener, herhangi bir parti ya da kişi ile de gizli bir görüşmesinin olmadığını belirtti.

Ankara’da kadın medya temsilcileriyle bir araya gelen Akşener, Millet İttifakı'nın genişleyip genişlemeyeceği ve yeni kurulması beklenen partilerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

İttifaklar sisteminin gayrı resmi yapılan bir sistem olduğunu belirten Akşener, "Kurumsallaşacak mı, nasıl bir yola doğru gidilecek, onları zaman içerisinde göreceğiz. Bu sistem devam ettiği süre içerisinde bu umuldu. Yeşeren bu umudu, 'oyumla değiştirebilme' umudunu, o başarma hissini kimsenin elinden almaya da hakkımız yok" dedi.

"İŞBİRLİĞİ GELİŞMELERE GÖRE ŞEKİLLENECEK"

Meral Akşener, "Askersiz orduların konuşulduğu bir dünyada, biyoteknolojinin yaygınlaştığı bir dünyada, dijital teknolojinin hayatın her alanında yer aldığı bacasız fabrikaların yani ışık yanmayan fabrikaların konuşulduğu bir dünyada biz dişlerimizi, yumruklarımızı sıkıp birbirimize bakıyoruz. Bunu Türkiye taşıyamaz. O nedenle sağduyunun hakim olabileceğini düşünüyorum. O nedenle bizimle ilgili, yani CHP ve İYİ Parti’nin yaptığı işbirliğinin sürüp sürmeyeceği bu gelişmelere göre şekillenir" diye konuştu.

"SİSTEM TIKANDI"

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni eleştiren Akşener, "Demokrasi işledi, biz olumlu bir sonuç aldık seçmen açısından; ama ben Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin artık işlemediğini, taşınamadığını ve Sayın Erdoğan tarafından da bunun görüldüğünü düşünüyorum. Nasıl bir yol bulunacak onunla ilgili bir bilgim yok, sistem tıkandı" ifadelerini kullandı.

"SİYASETTE REKABET İYİ BİR ŞEYDİR"

Yeni parti girişimleri ile ilgili konuşan Akşener şöyle konuştu: "Türkiye’de demokrasi çok kasıldı. Dolayısıyla farklı renklere farklı söylemlere farklı seçeneklere farklı teşebbüslere ihtiyaç var. Bu arkadaşlarımızın kuracakları partileri, daha kurulup kurulmayacağı dönemde dahi olumlu gördüğümü kendilerine başarılar dilediğimi hep söyledim aynı yerde duruyorum. Siyasette rekabet iyi bir şeydir. Siyasette rekabet diye bir kavram kalmadı. Siyasette rekabet yaptığınız zaman seçmenin işine yarar."

"AK Parti ile temasa sıcak bakar mısınız?" sorusu üzerine, Akşener, "Anahtarız biz 2023 seçimlerinde. Yani 2023 diye bildiğimiz için söylüyoruz. 2023 seçimlerinde Sayın Erdoğan’ın seçilmesi imkansız. Kendisinin de bunu gördüğünü biliyorum. Yetmiyor oylar. Biz şuradayız ve anahtarız. Dolayısıyla çekiştirilmekten daha doğal hiçbir şey olmaz" dedi.

Kendisinin seçimlerde aday olup olmayacağı sorusuna ise Süleyman Demirel’in "Doğmamış çocuğa don biçmem" sözüyle yanıt verdi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Ankara Emek Gençliği: İndirimli tarife işçi, işsiz ve öğrenci gençleri kapsasın

SONRAKİ HABER

Boşnaklara hakaret eden Rasim Ozan Kütahyalı'ya 10 ay hapis cezası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...