İş Bankası önünde sendika düşmanlığı protestosu

Erişim Çağrı Merkezi çalışanları, İş Bankası Genel Müdürlüğü önünde sendikalaşma mücadelesi veren işçilere dönük baskıları protesto etti.

12 Eylül 2019 12:55
Son Güncellenme Tarihi: 12 Eylül 2019 18:37
Paylaş

Vedat YALVAÇ
İstanbul

Türkiye İş Bankasının sanayi ve hizmet grubu iştiraklerinden biri olan Erişim Çağrı Merkezinde Tez-Koop-İş Sendikasında örgütlenen işçilere yönelik yöneticilerin baskıları protesto edildi. İstanbul Levent’te bulunan İş Bankası Genel Müdürlüğü önünde yapılan eyleme çok sayıda Tez-Koop-İş üyesi işçinin yanı sıra Türk-İş İstanbul Bölge Temsilcisi Adnan Uyar, Türk-İş’e bağlı TÜMTİS, DERİTEKS sendikalarının yöneticileri ve üyeleri, TİP Milletvekili Erkan Baş ve Emek Partisi de destek verdi.

Açıklamada konuşan Türk-İş İstanbul Bölge Temsilcisi Adnan Uyar, Türkiye İş Bankası ve Erişim Çağrı Merkezi Yöneticilerinin sendika düşmanı tutumuna tepki gösterdi.

Sendikal örgütlenmenin yoğun biçimde yürütüldüğü ve artık son aşamaya girdiği çağrı merkezlerinden biri olan Erişim Çağrı Merkezinin Ankara, İstanbul ve Eskişehir birimlerinde sürdürülen örgütlenme çalışmalarının, işveren temsilcilerinin baskı ve tehditleriyle engellenmeye başlandığını belirten Tez-Koop-İş Genel Örgütlenme Sekreteri Çağdaş Duyar, “Ülkemizin önemli finans kurumlarından biri olan Türkiye İş Bankasının iştiraklerinden biri olan Erişim Çağrı Merkezinin birim yöneticileri, ikna odaları mantığı ile işçileri köşeye çekmekte, sendikal çalışma ile ilgili tehditler savurmakta, sendikamızdan istifaya zorlamakta; geçmişe dönük asılsız, kanıtsız ve dayanaksız tutanaklar ile birçok çalışanı işten çıkartmak istenmektedirler. Baskılar artık bunlarla sınırlı tutulmamakta çağrı merkezi çalışanlarının çalışma ve yaşama koşullarını değerlendiren ve sendikamız tarafından dağıtımı yapılan ‘Çağrı Merkezinde Çalışmak’ adlı kitap, Erişim Çağrı Merkezi yöneticileri tarafından toplatılmaya başlanmıştır” diye konuştu.

12 EYLÜL’Ü HATIRLATAN UYGULAMALAR

“Ülkemizin eğitim ve kültür tarihinde seçkin bir yeri bulunan Milli Eğitim Bakanlarımızdan Hasan Ali Yücel (1897-1961) tarafından 1956 yılında kurulan Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları adıyla binlerce kitabı basarak dağıtan bir bankanın iştiraki olan Erişim Çağrı Merkezinde işçilerin yaşadıkları sorunları ve çözüm yöntemlerini ortaya koyan akademik bir kitabı toplatması, basit ve sıradan bir olay olarak değerlendirilemeyecek bir durumdur” diyen  Duyar, şöyle devam etti:

“Bu tür kitap toplatma uygulamaları 12 Mart 1971 ara dönem yönetimi ile 12 Eylül 1980 askeri darbe dönemini hatırlatan uygulamalardır, demokratik hak ve özgürlüklere aykırıdır. Türkiye İş Bankasının ve çok sayıda iştirakinde on binlerce kişinin sendikalı olduğunu bildiğimiz bir kuruluşun sendikalaşma hakkını açık biçimde engellemeye çalışması olağan karşılanamaz.”

SENDİKALI OLMAK YASAL BİR HAKTIR

Çağrı Merkezi yöneticilerine ve Türkiye İş Bankası yöneticilerine seslenen Duyar, “Bir kez daha hatırlatmak, uyarmak ve dikkatlerini çekmek istiyoruz. Sendikalı olmak uluslararası sözleşmelerle ve Anayasamızca güvence altında olan yasal bir haktır, demokratik bir haktır ve tümüyle bir özgürlüktür. Sendikal hakların kullanılmasını engellemek, kişi hak ve özgürlüklerine aykırı olduğu için Türk Ceza Kanununun 118. maddesine göre açık biçimde suçtur. Buradan Türkiye İş Bankası ve Erişim Çağrı Merkezi yöneticilerine sesleniyoruz: Erişim Çağrı Merkezi çalışanları sendikalı, güvenceli, toplu iş sözleşmeli çalışma düzenine geçene kadar örgütlenme çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Tüm engellemelere, açık ve kapalı baskılara rağmen bunu Erişim Çağrı Merkezi çalışanlarıyla birlikte aşacağız. Biz, çalışanların yasal haklarını her yerde, her zaman, her koşulda koruyacağız. Onların güvenceli bir çalışma ortamında, ileri kazanımlarla çalışmaları için her türlü özveride bulunmaya kararlıyız. Karamsarlığımız ve umutsuzluğumuz yok! İlan ediyoruz: Erişim Çağrı Merkezlerinde emeğin hakkını alacağız! Er ya da geç mutlaka biz kazanacağız” diye konuştu.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kalp ameliyatı olmak isteyen Mehmet Emin Cenan da HDP önüne geldi

SONRAKİ HABER

20 baro adalet talebini Kocaeli’den haykırdı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...