12 Eylül 2019 15:33

Kürt Sanatçı Tara Mamedova’dan yeni albüm

Tara Mamedova, ikinci albümü “Canlı Performans Live” ile yeniden dinleyicileri ile buluştu.

Tara Mamedova | Fotoğraf: İnanç Yıldız/Evrensel

Paylaş

Kürt Sanatçı Tara Mamedova, 5 yıllık aradan sonra ikinci albümüyle dinleyicilerinin karşısında. 7 eserden oluşan, etnik caz tarzındaki “Canlı Performans Live” albümü tüm dijital platformlarda yerini aldı. İki parçanın söz ve müziklerinin sanatçıya ait olduğu albümde üç anonim eser de yer alıyor. Mamedova, albümünde Kürtçe, Rusça ve Fransızca seslendirirken, albümünün aranjesi (düzenleme) müzisyen Olcay Bozkurt’a ait.

FARKLI DİLLERDEN EZGİLER

Paris’te müzik eğitimi aldıktan sonra başladığı sanat yaşamına Türkiye’de yaşayarak sürdürmeye karar veren Mamedova’nın, ikinci albümünün çıkış eseri ise “Yek Du Se”... Mamedova, Türkiye’ye yerleştikten sonra sözlerini yazdığı şarkıyı iki dilde seslendirdi. Mamedova’nın yine söz ve müziğinin kendisine ait olan “Ay Dil” parçası albümde öne çıkanlar arasında. Rus klasiklerinden “Kalina” adlı parça ise sanatçının özgün yorumu ile yeniden hayat buldu.

Mamedova, daha önce de çeşitli sanatçılar tarafından okunan ve çok sevilen anonim eserlerden “Pore Dayîkamin”, “Vengeyeno”yu ve “Min Bêriya Te Kir” parçasını da kendi tarzıyla yeniden yorumladı. Albümün en özel şarkılarından biri ise sanatçının 8 yıl önce Hewler’de duyduğu, uzun süre kime ait olduğunu bilmediği ve uzun yıllar araştırıp derinlerden çıkardığı anonim eser “Kilyana.”

GELİRİ ALMAN KÜRT ENSTİTÜSÜNE

Albüm tanıtım konserine hazırlanan sanatçı, albümün çıkması ile birlikte pek çok festivalde yer almak için hazırlanıyor. Mamedova, Diyarbakır, Van, Batman, Mardin, İzmir, Ankara ve İstanbul’da albüm tanıtım konserleri düzenleyecek. Tara Mamedova, albümün tüm gelirlerini Alman-Kürt Enstitüsü’ne (Deutsch- Kurdis Ches Kultur institut) bağışlayacağını duyurdu. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Albümü Spotifty'dan dinlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

ÖNCEKİ HABER

AB, Rusya'ya yaptırım süresini 6 ay uzattı

SONRAKİ HABER

İBB işlemleri başlattı: 'Kadıköy-Sultanbeyli' metro hattı için başvuru yapıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa