12 Eylül 2019 12:44
Son Güncellenme Tarihi: 12 Eylül 2019 16:49

Bakan Murat Kurum: 1,5 milyon konut kentsel dönüşüme girecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 5 yıllık "Kentsel Dönüşüm Eylem Planı"nı açıkladı. TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Sekreteri Erol Kargül planı Evrensel'e değerlendirdi.

Fotoğraf: Abdulhamit Topal/AA

Paylaş

Afet toplanma alanlarını ortadan kaldıran 17 yıldır eski binaların yıkılıp yerlerine yeni binalar yaptırılması olarak sunulan, “kentsel dönüşüm” ile kentleri insanca yaşanacak bir kente dönüştürmek yerine, müteahhitler için en kârlı olacak bir kentsel dönüşüm olarak sahneye süren AKP 5 yıllık "Kentsel Dönüşüm Eylem Planı"nı açıkladı. Konuya dair Evrensel'in sorularını yanıtlayan TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Sekreteri Erol Kargül, "Sorunlarla başa çıkamadıkları için imar affı gibi bir şey çıkardılar. Kentsel dönüşüm planıyla bu sorunu düzeltebileceklerini sanıyorlar ama düzeltemeyecekler. Çünkü mevcut bozuk sistemin üstüne katbekat yeni uygulamalar getiriyorlar" dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından açıklanan "Kentsel Dönüşüm Eylem Planı"na göre 5 yıl içerisinde 1,5 milyon konut dönüştürülecek. "Kira, taşınma yardımı, kamulaştırma yardımları olmak üzere belediyelerimize ve vatandaşlarımıza 11 milyar lira kaynak sağlandı" diyen Bakan Kurum'un açıklamalarından satır başları şöyle:

"8 maddelik Kentsel Dönüşüm Eylem Planı hazırladık. 25 bini İstanbul'da olmak üzere tüm Türkiye'de 65 bin konutluk kentsel dönüşüm sürecini başlatmış bulunuyoruz."

"2012'den bu yana 53 farklı ilimizde ilan ettiğimiz 281 çalışma alanımızda kentsel dönüşümü başlatmış olduk ve bu alanlarda bugüne kadar 1 milyon 166 bin bağımsız birimin dönüşümünü başlatmış olduk. Bunların bir kısmı yapıldı hak sahibi vatandaşlarımıza teslim edildi, bir kısmı inşa aşamasında. Bu çerçevede kira, taşınma yardımı, yine bu alandaki donatılarla ilgili kamulaştırma yardımları olmak üzere vatandaşlarımıza ve belediyelerimize 11 milyar Türk lirası kaynak sağlandı"

"Vatandaşımızın rızası olmayan hiçbir kentsel dönüşüm projesini zorla, vatandaşımıza rağmen yapmayacağız, yaptırmayacağız. Bu noktada vatandaşımızla el birliği içerisinde, omuz omuza gönüllü dönüşüm sürecini yapacağız. Üçüncüsü de hızlı dönüşüm yapmak zorundayız"

"Yapı denetim sistemimizle bugüne kadar 730 bin binamızı denetledik. Bu binalarda yaklaşık 5,5 milyon bağımsız birimimiz var ve hala inşaatı süren 393 bin binanın denetimine de devam ediyoruz."

"(Kartal'daki Orhantepe Mahallesi) İnşallah inşaatlarımızı aralık ayında tamamlayacak ve vatandaşlarımıza yeni yuvalarını teslim edeceğiz."

"Kaçak yapılaşmaya hiçbir şart altında müsaade etmiyoruz, etmeyeceğiz."

"Köhneleşen sanayi alanlar dönüştürülecek."

"Kentsel dönüşüm taraflarına finans desteği sağlanacak."

"Çevre karnesi yüksek projelere destek vereceğiz."

"KENTSEL DÖNÜŞÜME KARŞI DEĞİLİZ, KAPSAMLI ÇÖZÜMDEN YANAYIZ"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından açıklanan "Kentsel Dönüşüm Eylem Planı" hakkında TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Sekreteri Erol Kargül Evrensel'in sorularını yanıtladı. Kargül, Bakanlığın kentsel dönüşüm ile ilgili geçmiş yıllarda yaptığı yanlışları, açıkladıkları bu planda da sürdürdüğünü söyledi. Temel problemin bir koordinasyon masasının kurulmaması olduğunu söyleyen Kargül, “Bu masayı kurmadığı için de gerek büyükşehir olsun gerek ilçe belediyesi olsun gerek STK’ler ve meslek odaları ile birlikte ortak akıl yürütemiyor” dedi.

Bakanlığın kentsel dönüşümü yapı bazlı ele aldığını belirten Kargül, yapı bazlı baktıkları için de 6306 sayılı Kanun’da karşılaştığımız sorunlar tekrar ediyor. Tekrar eden bu sorunlarla başa çıkamadıkları için imar affı gibi bir şey çıkardılar. Kentsel dönüşüm planıyla bu sorunu düzeltebileceklerini sanıyorlar ama düzeltemeyecekler. Çünkü mevcut bozuk sistemin üstüne katbekat yeni uygulamalar getiriyorlar” dedi. 

"SADECE BAYPAS YAPILIYOR"

Hükümetin geçmiş kentsel dönüşümlerini hatırlatan Kargül, “Fikirtepe’de yaptıkları gibi insanları evlerini yıkarak yerlerinden ettiler, yerine daha çok yapı yaptılar, kentin merkezini ve çehresini değiştirdiler, üstelik bu insanları gittikleri yerlerde daha kötü şartlarda yaşamaya mahkum ettiler. Hiçbir dönüşüm gerçekleşmiyor” dedi. İstanbul’da depremden etkilenecek 3 milyon insan olduğunu belirten Kargül şunları söyledi:

“Bakanlığın açıkladığı planın kriterleri kulağa hoş gelse de kapsamlı olmayan çalışmalar uzun vadede ciddi problemlere neden olur. Üstüne basarak tekrar edeyim, dönüşüme engel olmak gibi bir gayemiz yok. Biz kentin 30 yılını 50 yılını planlayalım diyoruz. Bu bahsedilen çözümler anlık çözümler, sadece bir baypas yapılıyor ama kent büyüdükçe kent geliştikçe planlar patlak vermeye başlıyor. Bunun yerine tüm kanunları tekrar gözden geçirip, hatta İmar Kanunu gözden geçirilip bütüncül bir yaklaşım ele alınmalı. Bakanın açıkladığında şu sorunlara çözüm yok. Tapu tahsisi olan yerleri ne yapacak? Yaklaşık 40 yıldır vergisini veren gecekondu alanları ne olacak? Bunun gibi birçok problem var. Bunlara yönelik bir çalışma yapıldı mı? Sadece şu kadar bina yenilecek diye rakamlar var. Esenler’de olduğu gibi geride yıkılmış birçok bina var. Bu tüm İstanbul’u hatta Türkiye’yi ilgilendiren bir konu. Çok kapsamlı ele alınmalı. Umuyorum ki en kısa zamanda üniversiteler, meslek odaları, ilçe belediyeleri, büyükşehir belediyeleri dahil edilerek ortak bir noktadan çalışma yürütülür” dedi.

"DEVLETİN ASLİ GÖREVİ TAŞERONA VERİLDİ’

Kentsel dönüşümde en büyük hatanın devletin asli görevi olan uygulamanın taşerona verilmesi olduğunu belirten Kargül, birçok yerde buna şahit olduklarını belirtti. Devletin mülk sahipleri ile müteahhitleri aynı masaya oturttuğu için o masanın etrafında başka bir kimseye yer kalmadığını bu durumun da birbirinden bağımsız uygulamalara neden olduğunu belirten Kargül şunları söyledi: “Yan yana iki bina, birisi 4 katlı olurken birisi çıkmalarla 4,5 kat oldu. Birisinin doğu cephesi 3 metre iken diğeri 5 metre oldu. Bu da müteahhitlerin yerel yönetimlerle olan ilişkileriyle oldu. En baştan beri şunu söylüyoruz kenti bütüncül olarak tasarlamak gerekir. Fakat bir sokağa girdiğimizde bile birbirinden bağımsız, alakasız çok fazla yapı gözükmekte. Bu uygulamalar mahalle bazlı, ada bazlı olsaydı birçok sorun çözülürdü. Bunlar yapılmadığı için otopark sorunu oldu, altyapı problemleri geldi, ulaşım problemleri geldi. Mesela Kadıköy Acıbadem gibi bahçesi olan alanlar ortadan kalkıp yerini daha fazla beton aldı”.

"GÖNÜLLÜLÜK KRİTERİ NASIL İŞLEYECEK?"

Bakanlığın açıkladığı kriterlerden birinin de yerinde ve gönüllü dönüşüm olduğunu belirten Kargül, geçmişte Sulukule’de yapılan kentsel dönüşümle insanların Kayaşehire gönderildiğini belirtti. Kayaşehir’de de gecekondu alanı oluşturulduğunu bu durumun da gösterdiği gibi yaraların sarılmadığını sadece üstünün örtüldüğünü belirten Kargül şöyle devam etti:

“Fikirtepe’de şu an ne olduğunu kimse bilmiyor, yine planlara iptal edildi, başka planlarla devam ediliyor. Yapıların çoğu boş. Nasıl altından kalkacaklar? ‘Kaynak aktaracağız’ diyorlar kaynak kimin kaynağı? Nerden geliyor, bağışçı mı bulundu? Vergilerden mi, öz kaynaklardan mı? Bunlar için bir açıklama yok. Yani süreç şeffaf gitmediği için o gönüllük esasının nasıl olacağına dair hiçbir fikrimiz yok.” (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Uluslararası piyasalardan borç almak için Borçlanma Genel Müdürlüğü kuruldu

SONRAKİ HABER

İzmir'de sosyal medya paylaşımı nedeniyle gözaltına alınan 7 kişi serbest bırakıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...