11 Eylül 2019 15:24

Matbaa işçilerinin yıpranma hakkından yararlanması için kanun teklifi

Ağır ve tehlikeli bir iş yapan matbaa işçilerinin, “Yıpranma hakkından” yararlanarak erken emekli olabilmeleri için Meclis'e kanun teklifi verildi.

Fotoğraf: Türkiye Gazeteciler Sendikası

Paylaş

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer; ağır ve tehlikeli bir iş yapan matbaa işçilerinin, tıpkı maden işçileri gibi “Yıpranma hakkından” yararlanarak erken emekli olabilmeleri için kanun teklifi verdi.

Çakırözer Meclis'te, Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı Gökhan Durmuş, Basın İş Sendikası Genel Başkanı Savaş Nigar ve matbaa işçileri ile birlikte basın toplantısı düzenledi. Çakırözer, toplantıda, matbaa işçilerinin de gazeteciler, muhabirler gibi yıpranma haklarından yararlanarak erken emekli olabilmelerinin önünün açılması için kanun teklifi hazırladıklarını açıkladı.

AĞIR KİMYASALLARLA TEMAS HALİNDELER

Türkiye’de 45 iş kolunda çalışan işçilerin yıpranma haklarının olduğunu belirten Çakırözer, “Matbaa işçileri de ağır sağlık riskleri ile karşı karşıya çalışıyorlar. Ağır kimyasallarla her gün temas ediyorlar, onları teneffüs ediyorlar. Matbaa işçiliği ağır ve tehlikeli iş olarak kabul ediliyor. Basın yayın sektöründeki gazeteciler, muhabirlerin yıpranma payları var. Ancak matbaa işçilerinin bu hakları 2008 yılında ellerinden alındı. Kanun teklifimizi hazırladık. Teklifle matbaa işçilerine geçmişte tanınan yıpranma hakkının iadesini sağlıyoruz” dedi. Çakırözer matbaa işçileri için Meclisteki tüm partilerden kanun teklifine destek istedi.

GÖKHAN DURMUŞ: AYRICALIK DEĞİL, HAKKIMIZI İSTİYORUZ

TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş yaptığı açıklamada, “Biz bir ayrıcalık istemiyoruz. Yaptıkları iş gereği bu haktan yararlanan matbaa çalışanları için yeniden bu hakkın verilmesini istiyoruz. Geçmişte bu yıpranmadan yararlanmalarına vesile olan kurşun maddesi şimdi kullanılmıyor ama daha ağır kimyasallar kullanılıyor. Bugün bu kanun teklifi ile mücadelemizi başlattık. Bizler ayrıcalık değil, matbaa çalışanlarının hakkı olanı istiyoruz” dedi.

SAVAŞ NİGAR: ÇALIŞANLAR DAHA FAZLA SORUNLA KARŞI KARŞIYA

Basın İş Genel Başkanı Savaş Nigar ise Meclis'te grubu bulunan tüm partilere çağrıda bulunarak matbaa çalışanlarının yıpranma haklarının verilmesi için çağrıda bulundu. Nigar, “Yıpranma hakkımız bizden alınırken, ‘Artık teknolojinin geliştiği ve dijitalleşmeye gidildiği’ gerekçe olarak gösterilmişti. Şimdi daha çok kimyasal madde kullanılmaya başlandı ve yıpranma hakkı daha çok fazlalaştı. Bunun için bu yıpranma hakkı bir an önce verilmelidir” diye konuştu. 

MATBAA İŞÇİSİ MUSTAFA ÇINAR: HAKKIMIZ İADE EDİLMELİ

İşçiler adına konuşan Mustafa Çınar ise, hangi koşullar altında çalıştıklarını anlatarak, kullandıkları tüm kimyasalların üstüne koyarak çalışmaya başladıklarını ve daha çok sağlık sorunu ile karşı karşıya kaldıklarını belirtti. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Ürdün'de ‘grevi uzatmayın’ diyen Başbakan'a öğretmenler tepkili

SONRAKİ HABER

Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası ortak karta geçiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa