11 Eylül 2019 13:09

İstanbul'da 91 değnekçi yakalandı; 108 lira ceza ile serbest kaldılar

İstanbul İSPARK otoparklarında değnekçilik yapan 91 kişi gözaltına alındı, Kabahatler Kanunu'ndan 108'er lira ceza kesildi. En fazla değnekçi Bakırköy'de yakalandı.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

İstanbul'da İSPARK otoparklarında, vatandaşlardan tehditle park ücreti alan değnekçilere operasyonlar devam ediyor. Operasyonlarda gözaltına alınan 91 kişiye, Kabahatler Kanunu'na göre 108'er lira ceza kesildi.

TEHDİTLE PARA TOPLAYAN 91 KİŞİYE İŞLEM YAPILDI

İstanbul'da 12 saat görevli bulunan İSPARK otoparklarına akşam saatlerinde gelen değnekçiler araçlarını park eden sürücülerin kabusu oldu.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen 4 ayrı operasyonlarda İstanbul'da İSPARK otoparkları ve otopark olarak kullanılan boş alanlar kontrol edildi. Operasyonlarda vatandaşlardan "Otomobiliniz çizilir" gibi tehditlerle para topladıkları tespit edilen toplam 91 kişi gözaltına alındı.

EN FAZLA DEĞNEKÇİ BAKIRKÖY'DE YAKALANDI

Operasyonlarda değnekçilerin en çok tercih ettiği ilçe ise Bakırköy'dü. Bu ilçede 4 ayrı operasyonda toplam 64 ayrı otopark noktasını denetleyen ekipler değnekçilik yapan 56 şüpheliyi gözaltına aldı.

“TÜRK CEZA KANUNU'NDAKİ İNFAZ REJİMİ DAHA FARKLIDIR”

Değnekçilere verilen bu 108'er liralık para cezasını, Türk Ceza Hukuku avukatı Pekay Salmanoğlu değerlendirdi. Avukat Pekay Salmanoğlu Karayolları Trafik Kanunu'nun 79. Maddesi'ne göre değnekçilerin aldıkları ücretin tahsilinin, Türk Ceza Kanunu'nda özel bir suç tipi olarak yer alması gerektiğini belirtti. (İstanbul/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Bazı bölgeler ‘hassas alan’ ilan edildi, bazıları RES’ler için kamulaştırılacak

SONRAKİ HABER

Rapper Şehinşah şarkı sözleri nedeniyle gözaltına alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa