11 Eylül 2019 01:52

Venezuela, Kolombiya sınırında genişletilmiş askeri tatbikat başlattı

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro "Savunma kaynaklarımızı tam anlamıyla kullanarak egemenliğimizi ve ulusal barışı korumanın zamanı geldi" dedi.

Fotoğraf: Lokman İlhan/AA

Paylaş

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Venezuela ordusunun Kolombiya sınırı boyunca genişletilmiş askeri tatbikatlara başladığını duyurdu.

Maduro, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Egemenlik ve Barış 2019" adlı askeri tatbikatın Kolombiya sınırında başladığını belirterek "Savunma kaynaklarımızı tam anlamıyla kullanarak egemenliğimizi ve ulusal barışı korumanın zamanı geldi" ifadesini kullandı.

Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque'yi kendisine saldırı planlamakla suçlayan Maduro, geçen hafta yaptığı açıklamada, Venezuela ordusuna 10 Eylül'den başlayarak Kolombiya sınırında en az iki hafta tatbikat yapması emri vermişti.

ABD'DEN "KABUL EDİLEMEZ" AÇIKLAMASI

Anadolu Ajansının aktardığna göre ABD'nin Amerikan Devletleri Örgütü (ADÖ) Büyükelçisi Carlos Trujillo, gazetecilere yaptığı açıklamada, Maduro'nun "gayrimeşru hükümetinin" bölge güvenliğini ve barışını tehdit etmesinin "kabul edilemez" olduğunu dile getirdi.

ABD'nin Venezuela Özel Temsilcisi Elliott Abrams ise Venezuela'dan Kolombiya'ya saldırı olması halinde Kolombiya'yı destekleyeceklerini kaydetti.

VENEZUELA-KOLOMBİYA GERİLİMİ

Duque, Kolombiya'da eski Kolombiya Devrimci Silahlı Güçlerinin (FARC) bazı liderlerinin tekrar silahlanma kararı nedeniyle Maduro'yu "isyancı liderlere sığınacak yer sağlamakla" suçlamıştı.

Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza da karar sebebiyle Venezuela hükümetinin endişeli olduğunu belirtmiş, Duque'nin Maduro'ya yönelik suçlamasını "tam bir yüzsüzlük" olarak nitelendirmişti.

Kolombiya, Venezuela'da darbe çağrısı yapan ABD destekli sağcı lider Juan Guaido’nun bölgedeki destekçilerinden. Şubat 2019'da Guaido ile Maduro yanlıları arasındaki gerilim had safhadayken Kolombiya, ABD'den gelen "insani yardımları" Venezuela'ya sokmak istemiş, Maduro ise Kolombiya ile diplomatik-siyasi ilişkileri kesme ve sınırı kapatma kararı almıştı. “Yardım kamyonları”nın ülkeye sokulmaya çalışılması üzerine çatışma yaşanmış ve bazı kamyonlar yakılmıştı. Hükümete yakın medya kuruluşları kamyonları dış müdahaleye gerekçe yaratmak isteyen muhalif göstericilerin yaktığını iddia etmişti.

Kolombiya Dışişleri Bakanı Carlos Holmes Trujillo Almagro ise Maduro’nun ülkesiyle siyasi ve diplomatik ilişkileri kesme kararını tanımadığını belirterek, Kolombiya’nın Venezuela’da meşru devlet başkanı olarak Maduro’yu değil Juan Guaido’yu tanıdığını söylemişti. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Yavaş'tan AKP'li Başkan'a "çocuk koruma evleri" yanıtı: Tecavüz vakası var ortada

SONRAKİ HABER

Avesta Yayınları'nın bir kitabı yasaklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa