10 Eylül 2019 23:13

Otoyollardaki hız sınırının 140'a yükseltilmesi hedefleniyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, otoyollarda 120 kilometre olan hız sınırını 140 kilometreye yükseltmeyi hedeflediklerini açıkladı.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, telefon bağlantısıyla katıldığı bir radyo programında, otobanlar dışındaki hız sınırını artırmayı istediklerini açıkladı. Soylu, gelecek yıl otoyollardaki hız limitinin artırılmasıyla ilgili, “120 kilometreyi yüzde 5 ya da 6’lık artışla yükseltip toplam toleransıyla beraber 140 kilometre en üst limit sağlayabilme imkanına sahip olma yönünde bir değerlendirmemiz var” dedi.

Elektronik Denetim Sistemi (EDS) ve plaka tarama sisteminde yeni bir yazılım yaptıklarını aktaran Soylu, tüm otoyollarda ortalama hız koridoru sistemi oluşturduklarını söyledi. Soylu, “Otoyola girdiğiniz saatle çıktığınız saat arasında eğer 120+12’ye 132 kilometreye uyarsanız ancak bu saatte çıkarsanız değil, buradan eğer bunun üstünde bir zaman dilimiyle çıkarsanız otomatik olarak size ceza gelecek” dedi ve bunun caydırıcılık oluşturduğunu savundu.

TOLERANS FARKI VE YÜZDE 5-6 ARTIŞ

Hız koridorunu otobanlar dışında gerekli görülen yerlerde de devreye sokacaklarını söyleyen Bakan Soylu, şöyle konuştu:

“Bu yıl hedefimiz trafik kazalarındaki ölüm oranlarını yüzde 20-25 arasında bir banda indirebilmek. Daha doğrusu trafik kazalarındaki ölümü azaltabilmek. Bunu sağlarsak önümüzdeki yıl içerisinde otoyollardaki hız limitini biraz daha artırabilme imkanını ortaya koyacağız. Bu değerlendirmelerden sonra Ulaştırma Bakanlığımızla da görüşüp bu adımı atmaya çalışacağız. Yollarımızın standartlarının yüksek olması bizim açımızdan önem taşımaktadır. 120 kilometreyi yüzde 5 ya da 6’lık artışla yükseltip toplam toleransıyla beraber 140 kilometre en üst limit sağlayabilme imkanına sahip olma yönünde bir değerlendirmemiz var. Bu arada, hızdan ve süratten de çekindiğimizi ifade etmek isteriz.” (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

İbrahim Kalın: Türkiye, güvenli bölgeyi fiilen oluşturma imkan ve kabiliyetine sahip

SONRAKİ HABER

Hatay'da 25 farklı noktada orman yangını çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa