10 Eylül 2019 15:06
Son Güncellenme Tarihi: 11 Eylül 2019 11:25

John Bolton artık Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı değil

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'ı görevden aldığını açıkladı. Bolton ise istifasını kendisinin önerdiğini söyledi.

Fotoğraf: ABD Dışişleri Bakanlığı

Paylaş

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'ı görevden aldığını duyurdu. Bolton ise istifasını kendisinin önerdiğini belirtti.

Trump, sosyal medya üzerinden yayınladığı mesajında “Dün gece John Bolton’a hizmetlerinin artık Beyaz Saray’da gerekli olmadığını bildirmiştim. Diğerleri gibi yaptığı önerilerin birçoğuna şiddetle karşı çıktım ve bu nedenle John’dan bu sabah istifasını istedim. John’a hizmetleri için çok teşekkür ederim. Gelecek hafta yeni Ulusal Güvenlik Danışmanı’nı açıklayacağım” ifadelerini kullandı.

John Bolton ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada istifasını kendisinin önerdiğini ve Trump’ın cevap olarak “Bunu yarın konuşalım” dediğini paylaştı.

İRAN: BOLTON GİTTİ BİZ HALA AYAKTAYIZ

İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'ın görevden alınmasına dair, “Aylar önce İran’ın ‘3 ay sonra’ yok olacağını söylemişti. Biz ayaktayız ama o gitti” dedi.

Rebii sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “John Bolton aylar önce İran'ın üç ay sonra ortada olmayacağını öne sürmüştü, fakat biz hala ayaktayız ve o bütün İran düşmanlarının birer birer sahayı terk ettiği gibi gitti. En büyük savaş ve ekonomik terörizm destekçisinin görevden alınmasıyla Beyaz Saray artık İran'ın gerçeklerini anlamada daha az engellerle karşılaşacaktır” ifadelerini kullandı.

JOHN BOLTON KİMDİR?

1948’te ABD'nin Maryland eyaletinde doğan John Bolton, Yale Üniversitesinde eğitim gördü. Adalet Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığında çeşitli görevler yürüten Bolton, George W. Bush döneminde Ağustos 2005'ten Nisan 2007'ye kadar ABD'nin Birleşmiş Milletler Temsilcisi olarak görev yaptı.

Ülkenin önemli Cumhuriyetçi düşünce kuruluşlarından Amerikan Girişimcilik Enstitüsünde (AEI) kıdemli danışmanlık yapan Bolton, Fox News kanalında da yorumculuk yaptı. Ayırca Ulusal Silah Birliği (NRA) gibi birkaç muhafazakar politika merkezi ve lobi kuruluşunda da görev aldı.

Bolton, İran, Kuzey Kore, Libya ve Suriye gibi ülkelere askeri harekat ve rejim değişikliği önerileriyle dikkati çekiyordu.

Bolton, 2009'da İsrail- Filistin sorununun çözümü için, Gazze'nin Mısır kontrolu altına girmesini, Batı Şeria'nın da Ürdün topraklarının bir parçası olmasını önermişti. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Maltepe Belediyesi Kitap Fuarı, “Edebiyatın Eylül Durağı” sloganıyla kapılarını açtı

SONRAKİ HABER

Eşini trafik kazasında kaybeden Aysel Gelebek, çocuklarıyla birlikte adalet istiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...