10 Eylül 2019 09:10

Eşinin yaraladığı öğretmenin yer değişikliği talebinin reddi hak ihlali sayıldı

Boşanmak istediği eşi tarafından bıçaklı saldırıya uğrayan öğretmenin “yer değişikliği” talebinin Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından reddedilmesi AYM tarafından hak ihlali sayıldı.

Fotoğraf: Cem Öksüz/AA

Paylaş

Anayasa Mahkemesi, boşanma davası açtığı eşi tarafından darbedilen ve bıçaklı saldırıya uğrayan kadın öğretmenin başka yere görevlendirilmesi talebinin reddedilmesinde kişinin maddi ve manevi varlığını koruma hakkının ihlal edildiğine karar verdi.

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, bir kamu kurumunda memur olan eşi tarafından darbedilen sınıf öğretmeni, boşanma davası açtı.

Aile mahkemesince öğretmenin talebi üzerine tedbir kararına hükmedildi. Boşanma sürecinde kadın, eşi tarafından bıçaklanarak yaralandı.  Kadın, Milli Eğitim Müdürlüğüne yaptığı başvuruda can güvenliğinden endişe ettiğini belirterek, görev yerinin değiştirilmesini talep etti.

Bu talebin reddedilmesi üzerine kadın, Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun uyarınca işyerinin değiştirilmesi talebiyle Aile Mahkemesine başvurdu.

Kadın, başvuru dilekçesinde, boşanma davası açtığını, eşi tarafından darbedildiğini, bıçaklandığını, çalıştığı okula gitmek için kullandığı güzergahtan eşinin de geçtiğini, bu nedenle aynı ilçede çalışmasının mümkün olmadığını aktardı.

"İŞYERİ DEĞİŞİKLİĞİ TALEBİNİN İDARİ KONU"

İşyeri değişikliği talebinin idari konu olduğuna hükmeden mahkeme, bu talebi reddetti, koruma kararının da devamını kararlaştırdı. Bu kararlara yönelik itirazları kabul edilmeyen öğretmen, Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulundu. 

Kişinin maddi ve manevi varlığını koruma hakkının ihlal edildiğine, ihlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapılmasına hükmeden Yüksek Mahkeme, kadına 10 bin lira manevi tazminat ödenmesini de karar verdi. (Ankara/AA)

ÖNCEKİ HABER

10 Ekim Katliamının 47. ayında anıt çağrısı yinelendi

SONRAKİ HABER

Kremlin: Esad, Soçi'deki çalışma sonuçlarına tam desteğini açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa