10 Eylül 2019 12:43

Çavuşoğlu: İşbirliğinden sonuç çıkmazsa bu bölgelere gireceğiz

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "güvenli bölge" konusunda  mutabakata vardıkları ABD'yi kendilerini oyalamakla suçlayıp, “ABD'nin attığı adımlar kozmetik adımlardır. Türkiye'nin planı hazır" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu

Fotoğraf: Alparslan Çınar/DHA

Paylaş

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Karadağ Dışişleri Bakanı Srdjan Darmanovic ile ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, konuşmasında Suriye'nin kuzeyinde "güvenli bölge" oluşturma konusunda mutabakata varıp, ortak devriye faaliyetinde bulundukları ABD’yi kendilerini oyalamakla suçladı. 

Çavuşoğlu, “ABD ile müzakerelere başladığımız zaman bir ilk adım atıldı. Bir ortak harekat merkezi kurulacaktı. Biz bunu iyi bir başlangıç olarak değerlendirdik. Uyarılarımızı da net bir şekilde açıkladık. ABD, başta Münbiç yol haritası olmak üzere bu terör örgütüyle (YPG/PKK) girdiği angajmanlardan ötürü sözünü tutmamıştır. Bugün geldiğimiz noktada uyarılarımızda ne kadar haklı olduğumuzu gördük” dedi. 

“ABD'nin oyalama sürecine girmek istediğini düşünüyoruz” diyen Çavuloğlu, devamında şunları söyledi: 

“ABD'nin attığı adımlar kozmetik adımlardır. Türkiye'nin planı hazır. Eğer bu iş birliğinden bir iş çıkmazsa biz her türlü hazırlığımızı yaptık ve bu bölgeye gireriz. Nasıl YPG ve DEAŞ'tan bölgeleri temizlediysek bu bölgeleri de temizleriz. ABD ile çalışmak istedik ama şu an tavırları daha çok YGP/PKK yanlısı bir tavırdır.” (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Esenler Otogarı tamamen İBB'ye geçti, giriş-çıkış ücretlerinde indirime gidildi

SONRAKİ HABER

İsrail seçimi çözüm olmadı: Yeniden koalisyon senaryoları gündemde

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa