10 Eylül 2019 12:21

KHK ile kapatılan TV10 davasına gazeteciler alınmadı

Gazeteciler, KHK ile kapatılan TV10 çalışanları Kemal Demir ve Kemal Karagöz'ün yargılandığı davanın duruşmasına gerekçe gösterilmeden alınmadı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

OHAL kapsamındaki Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan 23 kanaldan biri olan TV10'nun çalışanları Kemal Demir ve Kemal Karagöz'ün yargılandığı davanın 3’üncü duruşması İstanbul 28’inci Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Tutuksuz yargılanan Demir ve Karagöz’ün katılmadığı duruşmada avukatlar hazır bulundu. 

GAZETECİLER DURUŞMAYA ALINMADI

Duruşmayı takip etmek için aralarında Uluslar Arası Basın Enstitüsü (IPI) ve Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) üyelerinin de bulunduğu gazeteciler mahkeme başkanı tarafından gerekçe gösterilmeden duruşma salonuna alınmadı.

TANIKLAR DİNLENDİ 

Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada ilk olarak tanık Mustafa Karakaş dinlendi. Kemal Demir’i tanımadığını belirten Karakaş, çalıştığı firma tarafından satılan ürünü kendisinin teslim etmediğini sadece parayı teslim aldığını söyledi. Satın alınan ürünün ücretini Kemal Karagöz’den aldığını aktaran Karakaş, emniyette kendisine gösterilen fotoğraflarda ise sadece Karagöz’ü teşhis ettiğini söyledi. 

Kemal Demir’i tanıdığını ifade eden tanık Serkan Apaydın ise çalıştığı şirketin televizyon kanallarına malzeme tedarik ettiğini belirtti. Demir'i firmaya geliş ve gidişlerinden tanıdığını aktaran Apaydın, son gelişinde yurtdışında stüdyo açacaklarını ve malzeme fiyatlarını sorduğunu ardından ayrıldığını belirtti. 

YURTDIŞINA ÇIKMA YASAĞI KALDIRILMADI 

Tanıklarının ifadelerinin ardından mahkeme heyeti, bir sonraki duruşmada tanık Şükrü Yıldız’ın dinlenmesine karar verdi. Tutuksuz sanıkların yurtdışına çıkma yasağının kaldırılması talebini de reddeden mahkeme heyeti, duruşmayı 14 Kasım'a erteledi. 

 

ÖNCEKİ HABER

Muş’ta HDP’li 7 meclis üyesi görevden alındı: Hedef rant anlayışını sürdürmek

SONRAKİ HABER

Milli halterci Şaziye Erdoğan dünya şampiyonu oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa